Deweloper – kim jest, czym się zajmuje?
Każdy, kto rozważa zakup nowego domu lub mieszania, prędzej czy później z pewnością będzie miał kontakt z deweloperem, który jest kluczową postacią w procesie powstawania nowych budynków mieszkalnych. Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na współpracę z deweloperem, warto dowiedzieć się na czym polega jego praca i jakie czynności zależą do jego obowiązków.
Kim jest deweloper?
Deweloperem nazywa się osobę fizyczną lub firmę, która inwestuje środki w budowę nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu. Mogą to być obiekty każdego rodzaju, zarówno mieszkalne, jak i komercyjne. Z tego powodu na rynku działają deweloperzy budujący bloki mieszkalne, osiedla domków jednorodzinnych, biurowce lub centra handlowe i budynki usługowe. Głównym zadaniem dewelopera jest zapewnienie finansowania i nadzoru nad poszczególnymi etapami całej inwestycji budowlanej. Oznacza to, że sama budowa może być realizowana przez podmioty zewnętrzne, które są wynajmowane i kontrolowane przez firmę. Należą do nich firmy architektoniczne zajmujące się projektowaniem budynków lub aranżowaniem wystroju, a także przedsiębiorstwa budowlane, które realizują wznoszenie wspomnianych obiektów. Również sam proces sprzedaży lub wynajmu lokali bądź mieszkań, może odbywać się za pośrednictwem agencji nieruchomości.
Podstawowe obowiązki dewelopera
Zadania, jakie należą do obowiązków dewelopera, są ściśle związane z etapem, na którym znajduje się budowa nieruchomości.
Na samym początku niezbędny jest wybór odpowiedniej lokalizacji oraz spełnienie wszelkich urzędowych formalności, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę. Na tym etapie niezbędna jest pomoc prawników zatrudnionych w firmie deweloperskiej lub skorzystanie z porady kancelarii zewnętrznej.
Następnie wykonywany jest projekt budynku, który architekci tworzą zgodnie z wizją i możliwościami finansowymi dewelopera. Projekt realizowany jest przez firmę budowlaną. Również na tym etapie budowy konieczny jest ścisły nadzór inwestora nad wykonawcami. Deweloper musi w szczególności kontrolować jakość wykonania, zgodność realizacji z projektem oraz terminowość poszczególnych etapów inwestycji budowlanej.
Wykończenie wnętrz zależy z kolei od standardu, jaki oferuje dany deweloper swoim klientom. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest oddawanie mieszkań, domów czy lokali użytkowych w tzw. stanie deweloperskim, co zwykle oznacza, że ściany są otynkowane, posadzki wykonane z betonowej wylewki, doprowadzone są przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz zamontowane jest centralne ogrzewanie. Nabywca musi natomiast wykończyć i urządzić całe wnętrze na własną rękę. W przypadku, jeśli lokal oddawany jest „pod klucz” obowiązkiem dewelopera jest jego kompleksowe urządzenie i wyposażenie.
Ostatnim etapem całego procesu jest sprzedaż lub wynajem poszczególnych powierzchni. Zwłaszcza w dużych miastach, popyt na nowe mieszkania jest na tyle wysoki, że są one sprzedawane już na etapie trwania budowy lub jeszcze przed jej rozpoczęciem.
Deweloper jest więc przede wszystkim inwestorem, który zleca budowę rozmaitych nieruchomości. W procesie tym pełni głównie funkcje organizacyjne i nadzorcze. Deweloper planuje szczegółowo całą inwestycję i nadzoruje jej wykonanie, które zazwyczaj zleca podmiotom zewnętrznym. Przed podjęciem współpracy z konkretnym deweloperem warto zweryfikować jego uczciwość, sprawdzić lokalizację oraz zadbać o bezpieczeństwo całej transakcji.
Źródło: Sprzedaż nowych mieszkań – Stock Developer