Kiedy należy zdecydować się na zezłomowanie swojego pojazdu? – poradnik

Każdy pojazd ma określony okres przydatności. Po kilkunastu latach intensywnego użytkowania samochodu trzeba liczyć się z tym, że koszty napraw będą znacznie przewyższały jego wartość. W sytuacji, gdy inwestowanie w stary pojazd jest już nieopłacalne, koniecznie może okazać się złomowanie auta.

Oddanie samochodu na złom

Złomowanie auta pozwala na dobre wycofać pojazd z ruchu, wyrejestrować go i pozbyć się wszelkich związanych z nim zobowiązań. Jednak właściciele samochodów często wahają się, w którym momencie podjąć decyzję o przeprowadzeniu kasacji pojazdu. Wiele osób odczuwa także pewien sentyment do swoich samochodów lub nie dysponuje środkami do zakupu nowego auta. Kiedy zatem konieczne jest złomowanie auta?

Samochód po kolizji lub wypadku

Jeśli pojazd ulegnie poważnemu wypadkowi, a szkody będą tak duże, że wyłącznie pomoc drogowa będzie wstanie usunąć nasz samochód z miejsca wypadku, prawdopodobnie jego zezłomowanie będzie konieczne.
W przypadku stwierdzenia szkody całkowitej samochodu ubezpieczalnia może wypłacić różnicę pomiędzy wartością auta sprzed wypadku a ceną uszkodzonego pojazdu. Właściciel samochodu powypadkowego, oddając go do kasacji, otrzyma wspomnianą różnicę. W tych okolicznościach zezłomowanie auta po wypadku będzie opłacalne.
Wiele osób decyduje się na sprzedaż zniszczonego auta na części. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku niemożliwe będzie wyrejestrowanie samochodu, a więc jego właściciel będzie zobowiązany do opłacania ubezpieczenia OC. Ponadto, jeśli zezłomujemy pojazd bez niektórych części, zapłacimy karę za każdy brakujący kilogram samochodu. Standardowo sprawdzana jest bowiem różnica między wagą w dowodzie rejestracyjnym a wagą faktyczną pojazdu przywiezionego na złom.

Zły stan techniczny pojazdu

Kilkunastoletni samochód, który na każdym kroku miewa usterki, może być nie tylko mało funkcjonalny i problematyczny w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim niebezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oczywiście można podjąć decyzję o remoncie samochodu lub wymianie niektórych części, jednak należy to uprzednio przekalkulować. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zezłomowania auta otrzymamy godziwą kwotę pieniędzy, a także zwrot nadpłaty OC.
Jeżeli nasz samochód ma duży przebieg i częściowo wyeksploatowane podzespoły, ale funkcjonuje stosunkowo sprawnie, być może ciekawą alternatywą dla zezłomowania będzie jego odsprzedaż. Prawdopodobnie zbycie pojazdu w kiepskim stanie technicznym będzie trudne, ale przy odrobinie szczęścia z pewnością realne. Być może znajdzie się jakiś miłośnik starych samochodów, który w szczególności upodobał sobie model będący w naszym posiadaniu.
Złomowanie auta w niektórych przypadkach może okazać się jedynym rozwiązaniem. Podejmując taką decyzję, przede wszystkim należy mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zawsze warto również dokonać kalkulacji kosztów i na tej podstawie zdecydować, czy oddanie pojazdu na złom nie jest bardziej opłacalne niż próba jego naprawy.
Inspirowane: Autoben.pl – pomoc drogowa Warszawa

Możesz również polubić…