Na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu słuchowego?
Wybór aparatu słuchowego to nie tylko kwestia poprawy jakości życia, lecz ważna inwestycja we własne zdrowie. Jakość słyszenia bowiem nie jest wyłącznie związana z regulacją samych wad słuchu, ale i innymi czynnościami układu nerwowego. Zmysł ten jest ściśle zintegrowany z funkcjonowaniem całego organizmu ludzkiego. Zatem nie tylko rodzaj niedosłuchu, ewentualna szansa na refundację aparatu lub jakość estetyczna danego modelu, lecz i aktualny stan zdrowia pacjenta musi zostać uwzględniony przy wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego. Warto skonsultować swoje preferencje z lekarzem audiologiem lub protetykiem słuchu i podjąć satysfakcjonującą decyzję, bo oferta dostępnych w Polsce aparatów słuchowych jest obecnie bardzo bogata i zróżnicowana, co nie ułatwia samodzielnego wyboru aparatu słuchowego.
Co wziąć pod uwagę?
Najważniejszym kryterium wyboru aparatu słuchowego jest typ niedosłuchu. Inne zastosowanie będą miały aparaty wewnątrzuszne, a inne zauszne. Aparaty zauszne przeznaczone są dla pacjentów z głębokimi deficytami słuchu. W takiej sytuacji aparat umieszcza się na małżowinie usznej, co sprawia, że dźwięk jest wzmacniany maksymalnie. Aparaty wewnątrzuszne proponuje się osobom z niewielkim niedosłuchem. Na rynku znajdziemy dziś urządzenia zróżnicowane zarówno jakościowo, jak i funkcjonalnie.
Cena aparatu i szansa na jego refundację
Ważnym kryterium wyboru aparatu słuchowego jest dla wielu pacjentów jego cena. Bywa ona niekiedy wysoka, jednak warto rozważyć zakup danego modelu, nawet jeśli nie jest on tani i postarać się o częściową refundację zakupu. Aparat słuchowy towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu i nie zawsze warto oszczędzać kosztem jakości jego działania lub komfortu użytkowania. Obecnie dostępne są również aparaty słuchowe o zróżnicowanym wzornictwie, dyskretne i maskowane lub – przeciwnie – imitujące eleganckie klipsy lub biżuterię. Dzięki temu nawet aparat słuchowy może być elementem indywidualnego stylu.
Jakość dźwięku
Jak wiedzą wszyscy użytkownicy aparatów słuchowych, jakość dźwięku jest najważniejszym elementem korekty wad narządów słuchu lub innych zaburzeń słyszenia. Obecnie dostępne są aparaty działające jak miniaturowe komputery, które programuje się biorąc pod uwagę konkretną wadę słuchu u konkretnego pacjenta. Niektóre aparaty nagłaśniają nadal wszystkie dźwięki dochodzące z otocznia, w tym szumy i hałasy. Warto sprawdzić więc funkcję zbierania dźwięków przez aparat i wybrać model selekcjonujący mowę ludzką i inne pożądane bodźce (np. dźwięki natury lub muzykę), by nie tylko zapewnić sobie prawidłową higienę i bezpieczeństwo słyszenia, ale i dobrą jakość dźwięku.
Przy niedosłuchu obustronnym konieczna będzie synchronizacja dwu aparatów słuchowych
Osoby, u których zdiagnozowano niedosłuch obustronny powinny zaopatrzyć się w dwa aparaty słuchowe. Wówczas słyszenie i rozumienie mowy jest bliskie naturalnemu. Poleca się w takiej sytuacji zakup zsynchronizowanych z sobą aparatów słuchowych, aby naśladowały one słyszenie podobne do naturalnego.
Zanim zakupimy aparat słuchowy koniecznie skonsultujmy wybrany model z audiologiem lub protetykiem słuchu, który zwróci uwagę nie tylko na jego cenę, estetykę i ogólne wrażenie, ale przede wszystkim zbada funkcjonalność aparatu, sprawdzi jego odpowiedniość dla naszego stanu zdrowia, a także może pomóc w uzyskaniu pełnej lub częściowej refundacji aparatu, opiniując zasadność zastosowania urządzenia. Ostateczny wybór konkretnego modelu należy jednak do pacjenta.
Inspirowane: strefasluchu.pl – aparaty słuchowe nfz