5 zalet laserowego leczenia zębów

Wizyty w gabinecie stomatologicznym na ogół traktujemy jako przykrą konieczność. Często odkładamy je na ostatnią chwilę. Przede wszystkim obawiamy się bólu. Nawet znieczulenie przed zabiegiem wywołuje już pewien dyskomfort. Trzeba jednak pamiętać, że współczesne rozwiązania technologiczne mają na celu poprawę jakości zarówno samej diagnostyki, jak i sposobu przeprowadzania zabiegu. Narzędziem, które to umożliwia, jest laser stomatologiczny. Jakie są jego najważniejsze zalety?

1. Brak bólu

Leczenie zębów laserem jest bezbolesne, a znieczulenie stosowane jest tylko w niektórych przypadkach. Ból zęba i strach przed doświadczeniem takiego bólu u dentysty pojawia się w dzieciństwie i czasami towarzyszy pacjentom przez całe życie. Rozwiązania, które zapewniają pełen komfort stopniowo będą to zmieniały. Świadomość pacjentów i otwarcie się na nową technologię już teraz powoduje, że pacjenci chętniej korzystają z usług stomatologicznych, jeśli w ofercie znajduje się metoda laserowa.

2. Bezpieczeństwo

Działanie lasera jest przyjazne błonom śluzowym i środowisku jamy ustnej. Dzięki laserom zmniejsza się ryzyko zakażeń bakteryjnych języka, dziąseł czy policzków. Zabieg laserowy polega głównie na wypuszczaniu mikrowiązek światła, które działają precyzyjnie na chore tkanki. To higieniczne i korzystniejsze dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Metodą laserową można leczyć nawet mleczne zęby, co sprzyja pierwszym kontaktom dziecka z dentystą.

3. Wysoka precyzja

Laser to nie tylko narzędzie lecznicze, ale też diagnostyczne. Precyzyjnie wykrywa kamienie, osady, złogi i schorzenia zębów – nawet przy ich bardzo stłoczonym układzie. Wysoka precyzja sprzętu niweluje ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek, zwłaszcza tych okołokorzeniowych. Tkanki okołokorzeniowe są przez cały czas chronione. Poza tym laserem można leczyć problemy zarówno zębów, jak i dziąseł – to ważne przy tworzeniu się np. kieszonek dziąsłowych. Niektóre zabiegi ze względu na poziom skomplikowania są obarczone większym ryzykiem błędu i wymagają ponowienia (np. leczenie kanałowe). To dodatkowe obciążenie (również finansowe) dla pacjenta. Zastosowanie lasera dzięki większej precyzji zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez lekarza.

4. Oszczędność czasu

Zabiegi laserowe wykonuje się szybciej niż tradycyjne leczenie. Leczenie kanałowe, które w klasycznej praktyce zajmie kilka tygodni i wymaga kilku wizyt u dentysty, w przypadku użycia lasera można przeprowadzić w czasie jednego spotkania z dentystą. W przypadku zabiegów periodontologicznych często nie ma potrzeby zszywania ran – zabiegi są w większości przypadków bezkrwawe, mniejszy jest dyskomfort pozabiegowe. Laserowe leczenie zębów skraca również czas rekonwalescencji.

5. Większy komfort pacjenta

Podczas wizyt w gabinecie dentystycznym pacjenci słyszą pracę różnych urządzeń – np. wiertła. Takie dźwięki niepokoją nawet dorosłych, ponieważ kojarzą się z dzieciństwem i panicznym lękiem przed bólem. Laserowe leczenie zębów przebiega w spokojnej atmosferze, bez hałasu i charakterystycznego dźwięku. Komfort pacjenta jest znacznie większy.
Lasery stomatologiczne służą m.in. w leczeniu zachowawczych, protetycznym, periodontologicznym, endodontycznym i mikrochirurgicznym. Ich szerokie zastosowanie wpływa na lepszy przebieg wizyty i szybsze procesy regeneracyjne. Współczesne usługi dentystyczne rozwijają się, by coraz bardziej podnosić komfort pacjenta m.in. na poziomie likwidacji bólu, oszczędności czasu i zachowania higieny.
Źródło: Triodent.com.pl – stomatolog Warszawa

Możesz również polubić…