Doppler żył – na czym polega badanie i kiedy warto je wykonać?

Badanie USG Dopplera to prosta i stosunkowo niedroga metoda diagnostyczna. Znajduje zastosowanie w rozpoznawaniu wielu schorzeń układu krwionośnego, a jest przy tym nieinwazyjna i bezbolesna. Wspomniane badanie przeprowadza się nawet małym dzieciom czy osobom w podeszłym wieku. USG Dopplera w większości wypadków nie wymaga również żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Na czym dokładnie polega badanie dopplerowskie i jakie są do niego wskazania?

Na czym polega badanie USG Dopplera?

Doppler żył pozwala ocenić wydolność naczyń krwionośnych. Dzięki temu badaniu można dokładnie określić, w którym miejscu pojawiają się zmiany chorobowe, które zaburzają krążenie krwi. Z sytuacjami takimi mamy do czynienia, gdy w żyłach lub tętnicach znajdują się przeszkody w postaci zwężeń, będące przykładowo efektem blaszki miażdżycowej lub zatoru. Prowadzą one do niedrożności, a nawet tętniaków, które są bardzo groźne dla zdrowia. Zaniedbanie takiej sytuacji może skutkować udarem, zawałem czy zatorowością płucną. Z tego powodu wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości za pomocą USG Dopplera jest w tym przypadku bardzo istotne.
Doppler żył to badanie ultrasonograficzne, a jego istota polega na wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Wysyłana przez specjalną głowicę fala ultradźwiękowa o częstotliwości ponad 2,5 MHz przechodzi przez ciało badanego i odbija się od będącej w ciągłym ruchu krwi. Na podstawie zmiany częstotliwości odbitej fali lekarz jest w stanie ocenić wydolność poddawanych badaniu naczyń krwionośnych. W efekcie uzyskuje informacje dotyczące tego, z jaką prędkością i w jakim kierunku płynie krew (np. czy przepływ jest prawidłowy, czy spowolniony i czy krew z jakiegoś powodu się nie cofa). Informacje te pozwalają na określenie przekroju i wydolności konkretnych odcinków układu krwionośnego.

USG Dopplera – przebieg badania

Doppler nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie w wypadku badania wątroby i tętnic nerkowych konieczne będzie przyjście na czczo. Nie istnieją również szczególne przeciwwskazania do jego wykonania. Fale dźwiękowe emitowane przez aparat są całkowicie bezpieczne, a procedurę można wielokrotnie powtarzać.
W trakcie badania pacjent najczęściej kładzie się na kozetce. Następnie lekarz smaruje specjalnym żelem miejsce, do którego będzie przykładana głowica. Podczas badania lekarz powoli ją przesuwa, a obraz odbitych fal obserwuje na monitorze. Obrazowi towarzyszy wygenerowany komputerowo szum, który oddaje ruch przepływającej krwi – jest to dodatkowa wskazówka dla lekarza, która pozwala na bieżąco śledzić przepływ krwi. Wynik badania otrzymuje się od razu. Zwykle jest to opis wszelkich zaobserwowanych zmian, uzupełniony o wykres lub obraz z urządzenia.

Gdzie stosowany jest Doppler żył i kiedy warto wykonać badanie?

Badanie dopplerowskie ma bardzo szerokie zastosowanie. Wskazaniem do jego wykonania jest przykładowo podejrzenie tętniaka czy zmian miażdżycowych w żyłach i tętnicach. W celu wykrycia zmian miażdżycowych bada się zazwyczaj tętnice szyjne. Za pomocą urządzenia można sprawdzić też stan tętnic podobojczykowych, przykładowo wykrywając zwężenia powodujące drętwienie rąk. Doppler w połączeniu z echem serca pozwala także zidentyfikować nawet drobne wady zastawek. Za jego pomocą bada się także kończyny dolne przy występowaniu żylaków. Można nim wykryć uszkodzenia, niedokrwienie i stany zapalne narządów jamy brzusznej (podobnie postępuje się w wypadku nowotworów). Kolejnym zastosowaniem Dopplera są badania narządów płciowych przy zaburzeniach wzwodu i niepłodności. Ograniczeniem jest w tym przypadku układ kostny, który stanowi barierę dla ultradźwięków, dlatego zasadniczo nie stosuje się badania Dopplera przy diagnozowaniu zmian miażdżycowych i innych zaburzeń przepływu krwi w mózgu.
We wszystkich powyższych przypadkach USG Dopplera stanowi niezwykle istotne narzędzie decydujące o dalszym postępowaniu medycznym. Może być podstawą do skierowania na odpowiedni zabieg lub podjęcia właściwego leczenia farmakologicznego. W związku z tym, jeżeli tylko jest taka możliwość, zapewne warto skorzystać z powyższego badania.
źródło: centrumflebologii.pl – klinika flebologii

Możesz również polubić…