Jeden kontener- wiele możliwości

Ostatnie lata pokazały, że prostota, wytrzymałość i funkcjonalność to zalety, które znajdą niejedno zastosowanie. Blaszane kontenery, powszechnie kojarzone z transportem morskim oraz lądowym zyskały popularność i wkroczyły do wielu sektorów rynku. Stopniowo ulegały przekształceniom i były dostosowywane do wymogów branżowych, po to aby obecnie rozpocząć rywalizację nawet z firmami budowlanymi. Poznaj rodzaje dostępnych kontenerów, dowiedz się jak przebiegała ich ewolucja i jakie możliwości wynikają z ekspansji kontenerowej.

Ewolucja kontenerów- od transportu do budownictwa

 
 
Zgodnie z definicją, kontenery to metalowe  jednostki ładunkowe, które służą do transportu morskiego i lądowego. Takie było ich pierwotne przeznaczenie. Czas jednak pokazuje, że na kontenery czekają jeszcze inne zadania.
Pierwszy statek, przewożący kontenery odbył swój rejs w 1956 roku. Do Europy kontenery dotarły drogą morską w 1966 roku. Następnym krokiem było ustandaryzowanie amerykańskich i europejskich wymiarów kontenerów i podpisanie w 1972 roku konwencji o bezpiecznych kontenerach. W latach 70 nastąpił wzrost rynku kontenerowego, który przyhamował pod koniec lat 90. Zbiegło się to z intensywnym rozwojem technologicznym. Wykorzystywanie kontenerów jako miejsc do zamieszkania zbiegło się z kryzysem ekonomicznym. Zaczęto stawiać budynki socjalne. Zauważono, że bardzo dobrze spełniały one swoją funkcję, ze względu na solidną konstrukcję, niewielkie wymiary i izolację cieplną. Stopniowo zaczęto wprowadzać kontenery do gospodarki, aż stały się tańszą alternatywą dla klasycznego budownictwa.

Rodzaje, przeznaczenie i możliwości wykorzystania poszczególnych kontenerów

 
 
Zmiana przeznaczenia kontenerów spowodowała potrzebę ich zróżnicowania. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się:

  • Kontenery biurowe, dostosowane do potrzeb pracowników. Są wyposażone w niezbędne instalacje: grzewczą oraz elektryczną. Poprzez zestawienie dowolnej ilości kontenerów biurowych, możliwe jest uzyskanie naprawdę dużych przestrzeni. Ważna jest także możliwość pionowej dobudowy modułowej, co pozwala zminimalizować zajmowaną powierzchnię działki bez uszczerbku na metrażu i komforcie.

Wśród biurowych kontenerów wyróżnia się kontenery typu studio, z charakterystycznymi dużymi przeszkleniami, które świetnie sprawdzą się do eksponowania towarów, jako restauracje, czy miejsca pokazowo-wystawowe.
Kolejną kategorią wśród kontenerów biurowych stróżówki. Ich cechą charakterystyczną są niewielkie wymiary około 2400 x 2900 cm i dedykacja osobom pilnującym bezpieczeństwa na terenach posesji.

  • Kontenery sanitarne, które mogą funkcjonować jako oddzielne łazienki lub w zestawieniu z innymi rodzajami kontenerów stanowić ich zaplecze. Kontenery sanitarne posiadają kompleksowe instalacje wodno-kanalizacyjne, a także podgrzewacze i oświetlenie. Niektóre firmy oferują możliwości połączenia tego rodzaju kontenera z kuchnią.
  • Kontenery transportowe, o wysokości 1,2m. Jak sama nazwa wskazuje służą do przewożenia i przeładunku towarów statkami, pociągami i samochodami.
  • Kompleksy kontenerowe, składające się z wielu nałożonych na siebie kontenerów różnego przeznaczenia. Mają one przewagę powierzchni oraz funkcjonalności. Można z nich zbudować kompletną siedzibę firmy a nawet dom, szkołę, albo hotel.

Wykorzystanie kontenerów stało się powszechne, nie tylko w transporcie ale także w budownictwie. Rodzaje i wyposażenie kontenera mogą zostać dobrane tak, aby zapewnić wygodne przebywanie, pracę a nawet mieszkanie. Wiele zależy od pomysłu, preferowanej bryły i powierzchni, firmy wykonawczej i zaplecza finansowego. Nie można także zapominać o przepisach prawa, regulujących stawianie poszczególnych budowli. Czas, przeznaczenie, obecność fundamentów- te czynniki zadecydują o tym, czy konieczne będzie występowanie o pozwolenie na budowę. Przed decyzją o zakupie warto dokładnie przyjrzeć się firmom oferującym kontenery i wybrać ich producenta, który może zaoferować kompleksowy zakres usług.
Źródło: G-con – kontenery budowlane

Możesz również polubić…