Ogrodzenie panelowe – zalety i ograniczenia
Zwykle na końcowych etapach budowy, inwestor podejmuje decyzję o zakupie ogrodzenia. Wiele osób staje wówczas przed dylematem – niezawodne i droższe czy nieco tańsze ogrodzenie, ale o obniżonym poziomie wytrzymałości. W tym przypadku sprawdzi się ogrodzenie panelowe, stanowiące kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną a wysoką jakością.
Czym jest ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie panelowe to rodzaj płotu, który jest wykonywany z gotowych elementów prefabrykowanych. Ogrodzenie to składa się z tzw. podstawy oraz gotowych elementów, czyli sekcji. Na rynku można znaleźć wiele typów ogrodzeń panelowych, które różnią się od siebie niektórymi parametrami, takimi jak materiał wykonania czy design. Ogrodzenia panelowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ są łatwo dostępne, niezawodne i niezwykle praktyczne w użytkowaniu.
Gdzie sprawdzą się ogrodzenia panelowe?
Ogrodzenia panelowe najczęściej są wykorzystywane do ogradzania domów jednorodzinnych lub szeregowych. Są bowiem stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Ponadto instalacja przesuwanej bramy panelowej również powinna przebiegać szybko i sprawnie. Warto dodać, że przy pomocy ogrodzeń panelowych zabezpiecza się też stadiony, szkoły, przedszkola czy nawet obiekty przemysłowe.
Zalety ogrodzeń panelowych
Po pierwsze, ogrodzenia panelowe są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Jeżeli bowiem porównamy ich cenę z ogrodzeniami z kamienia lub cegły, to różnica może wynosić nawet kilkaset procent. Ponadto na rynku znajdziemy całe spektrum ogrodzeń panelowych, więc bez trudu będziemy mogli wybrać takie, które spełni nasze wszystkie oczekiwania.
Po drugie ich instalacja nie jest skomplikowana. Konstrukcja składa się tylko z ramy i prefabrykowanych elementów, co sprawia, iż nawet samodzielny montaż jest wyjątkowo łatwy i intuicyjny. Fachowe umiejętności czy specjalistyczne narzędzia również nie będą konieczne.
Po trzecie, ogrodzenia panelowe wyglądają estetycznie i charakteryzują się zróżnicowanym designem. Szeroka gama ogrodzeń pozwala wybrać takie, które będą najlepiej współgrać z zabudowaniami znajdującymi się na danej posesji. Wysokie lub niskie, drewniane lub metalowe, zakryte lub przezroczyste – jednym słowem jest w czym wybierać.
Wśród zalet tego rozwiązania należy wymienić również to, iż są one ponadprzeciętnie trwałe oraz praktyczne. Standardowe ogrodzenie panelowe służy bowiem od 10 do 15 lat. Należy przy tym pamiętać, aby chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi i dokonywać systematycznej konserwacji. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się z estetycznego, gwarantującego bezpieczeństwo ogrodzenia.
Ograniczenia ogrodzeń panelowych
Ogrodzenia panelowe są zasadniczo nieco mniej wytrzymałe niż klasyczne ogrodzenia z litego metalu, cegły lub kamienia. W związku z tym powinny być one instalowane w takich miejscach, w których ryzyko ich celowego uszkodzenia jest niewielkie. Nie oznacza to oczywiście, że nie gwarantują dostatecznego poziomu ochrony. Niechciany intruz będzie musiał bowiem włożyć dużo trudu w ich ewentualne sforsowanie.
Inną wadą takich konstrukcji jest również to, że metalowe ogrodzenia panelowe w sposób oczywisty nie chronią przed wiatrem i są podatne na rdzę. Jeżeli jednak ich użytkownik będzie systematycznie dokonywał okresowej konserwacji poszczególnych elementów ogrodzenia, to nie powinna się ona pojawić. W tym miejscu warto dodać, że z kolei ogrodzenia panelowe wykonane z drewna są podatne na wilgoć.
Ogrodzenie panelowe jest przykładem produktu, który łączy w sobie dwie cechy – niezawodność i stosunkowo niski koszt zakupu. Jeżeli zatem dysponujesz ograniczonym budżetem, a zależy Ci na odpowiednim zabezpieczeniu danego terenu, to rekomendujemy zakup ogrodzenia panelowego.