Krwawienie dziąseł – kiedy nie możesz go zbagatelizować?

Krwawienie dziąseł najczęściej pojawia się podczas szczotkowania zębów lub gryzienia twardych pokarmów. To objaw, którego nie należy lekceważyć. Pojawiające się dolegliwości mogą być spowodowane wieloma przyczynami, a bagatelizowane mogą prowadzić do utraty zębów. Aby tego uniknąć, należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej lub poszukać pomocy u specjalistów zajmujących się leczeniem chorób przyzębia.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Jedną z najczęstszych przyczyn krwawiących dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Stomatolodzy zalecają szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Do tego celu należy używać szczoteczki z odpowiednio dobranym włosiem oraz pasty do zębów zawierającej fluor. Należy zwrócić także uwagę na technikę szczotkowania. Innej techniki wymaga szczotkowanie zębów szczoteczką manualną, innej elektryczną wyposażoną w okrągłą główkę, a jeszcze innej korzystanie z nowoczesnej szczoteczki sonicznej. Bez względu na rodzaj używanego sprzętu, zaleca się wymianę końcówki przynajmniej raz na trzy miesiące. Stosowanie odpowiedniej szczoteczki oraz pasty z fluorem pozwala skutecznie usuwać płytkę bakteryjną osadzającą się na zębach, która działa destrukcyjnie i drażniąco na dziąsła. W sprzedaży dostępne są również specjalistyczne pasty do zębów, które nie tylko czyszczą, ale dodatkowo łagodzą występujące podrażnienia i obrzęki dziąseł. Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje też korzystanie z nici dentystycznych, umożliwiających usuwanie resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych.

W celu powstrzymania krwawienia dziąseł należy zwrócić uwagę na stosowaną dietę oraz prowadzony styl życia. Spożywanie produktów bogatych w cukier sprzyja powstawaniu płytki nazębnej, która działa destrukcyjnie na zęby oraz dziąsła. Źródłem problemów z dziąsłami może być także anemia wywołana niedoborem żelaza. Krwawienie może być oznaką braku witaminy K oraz C. Niedobory witaminy K najczęściej pojawiają się po przebytej kuracji antybiotykowej. Brak witaminy C oznacza nieprawidłową dietę ubogą w warzywa i owoce. Na stan zębów i dziąseł negatywnie wpływa także palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu. Rezygnacja z używek to jeden z najprostszych sposobów na poprawę stanu jamy ustnej.

Profilaktyka i leczenie stomatologiczne

Aby uniknąć problemów z krwawiącymi dziąsłami, należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Leczenie profilaktyczne zębów pozwala nie tylko pozbyć się próchnicy, ale także kamienia osadzającego się na zębach. Kamień nazębny to nic innego jak nieusunięta płytka bakteryjna, która uległa mineralizacji. Proces jej utwardzania rozpoczyna się już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego mycia zębów. Kamień osadzający się powyżej linii dziąseł może wywoływać ich stany zapalne i powodować odsłanianie się wrażliwych na bodźce szyjek zębowych. Zabieg stomatologiczny pozwalający na jego usunięcie nazywany jest skalingiem.

W niektórych przypadkach w celu powstrzymania krwawienia dziąseł niezbędna jest pomoc specjalisty. Dział stomatologii zajmujący się chorobami przyzębia to periodontologia. Najważniejszym zadaniem periodontologa jest znalezienie przyczyny problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeżeli źródłem problemów jest kamień nazębny, a jego usunięcie tradycyjnymi sposobami jest niemożliwe, konieczne może okazać się wykonanie kiretażu. Jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nagromadzonego pod dziąsłami wykorzystywany w leczeniu paradontozy i krwawienia dziąseł

Podsumowanie

Zdrowy i biały uśmiech stanowi naszą wizytówkę. Aby go zachować, należy od dziecka dbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa. Wykonywanie tych czynności pozwala uniknąć problemu krwawiących dziąseł i specjalistycznego leczenia.

Możesz również polubić…