Poznaj rodzaje oświetlenia do uprawy roślin

Oświetlenie roślin jest niezbędne do ich prawidłowego wzrostu od momentu kiełkowania, aż do okresu kwitnienia. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów nowoczesnego oświetlenia, które pomocne jest przy uprawie roślin w domowych warunkach i izolacji częściowej lub całkowitej od naturalnego światła słonecznego.

Lampy LED-Grow

Oświetlenie ledowe jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych sposobów doświetlenia roślin. Stosuje się je zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych szklarniach. Żarówki typu LED nie wymagają odbłyśników ani zasilacza. Co ważne umożliwiają dopasowanie spektrum światła do danej fazy wzrostu rośliny. 

Dostępne są lampy do roślin z możliwością przełączenia trybu oświetlenia, a także uniwersalne modele oraz przeznaczone do użytku w wybranych fazach wzrostu rośliny. Dużym plusem lamp LED jest zdecydowanie niski pobór energii oraz niska temperatura pracy. Dzięki temu możliwe jest stworzenie ekonomicznej i zarazem bezpiecznej uprawy. Ostatnio popularne stały się także żarówki typu COB, czyli bardzo mocne lampy ledowe, jednak o barwie podobnej do modeli HPS.

Kompaktowe świetlówki energooszczędne CFL

Inaczej nazywane fluorescencyjne lampy kontaktowe są jednym z najtańszych rozwiązań do oświetlenia roślin w warunkach domowych. Ponadto montaż lamp CFL jest bardzo prosty, ponieważ nie wymagają one dodatkowego układu zasilającego – wmontowany jest on w trzonek lampy. Inną z zalet świetlówek kompaktowych jest stosunkowo niski pobór energii elektrycznej, co wpływa na zmniejszenie kosztu domowej uprawy roślin. Występują w wielu wersjach, np. przeznaczonych do wzrostu, kwitnienia oraz na obie fazy.

Do wad lamp CFL należy zaliczyć dosyć niską wydajność oraz to, że skuteczne są jedynie w bliskiej odległości od roślin – około 5-10 cm od ich szczytów.

Lampy HPS

Główną zaletą oświetlenia HPS jest wspieranie wzrostu roślin na każdym etapie ich rozwoju poprzez dostarczanie im niezbędnej energii do przeprowadzania procesu fotosyntezy. Widzialne światło lamp HPS przypomina światło słoneczne, ponieważ świecą one pełnym spektrum światła – od 280 nm do 1000 nm. Tak naprawdę roślina wykorzystuje mniej niż połowę światła, które wytwarzane jest przez wysoko energetyczne oświetlenie tego typu żarówek. Jest to wynikiem zapotrzebowania roślin na określone długości świateł. Lampy do roślin HPS stosuje się najczęściej w przypadku oświetlania roślin w fazie kwitnienia, gdyż ich widmo obfituje w czerwoną barwę światła. Ta z kolei stymuluje owocowanie i kwitnienie. 

Do lampy HPS należy dodatkowo zakupić balast, czyli zasilacz i odbłyśnik, aby odpowiednio rozprowadzić światło. Oprócz tego lampę lub pomieszczenie uprawowe trzeba odpowiednio wentylować w celu zredukowania dużej ilości ciepła produkowanego przez żarówkę. 

Lampy metalohalogenkowe

Tego typu lampy popularne są ze względu na niską cenę, a także dużą moc co sprawia, że można oświetlić nią większą powierzchnię. Lampy metalohalogenkowe wytwarzają światło, które obfite jest w niebieską barwę. Stymuluje ona wzrost wegetatywny roślin, a także wspomaga rozwój łodyg, liści i ukorzenianie się sadzonek. 

Wadą lamp metalohalogenkowych jest dość wysoka temperatura pracy – około 200 stopni C. Do działania wymagają także dodatkowo układu zasilającego. 

Odpowiednie oświetlenie roślin sprawi, że będą rosły zdrowe i będzie można cieszyć się efektownymi kwiatami i wspaniałymi owocami. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów lamp, dlatego też bez problemu można dobrać odpowiedni model do potrzeb i warunków panujących w naszej hodowli.

Możesz również polubić…