W jakim celu stosuje się przepływomierze elektromagnetyczne?

Przepływomierz elektromagnetyczny służy do pomiaru przepływu mediów zdolnych przewodzić prąd elektryczny. Mogą być to zarówno ciecze (w tym ciecze czyste, ciecze obojętne chemicznie, zanieczyszczone czy agresywne pod względem chemicznym), jak i pulpy. Urządzenia te wykorzystuje się głownie do mierzenia przepływu wody. Czym więc charakteryzują się przepływomierze elektromagnetyczne, jak działają i gdzie się je stosuje?

Przepływomierz elektromagnetyczny: charakterystyka

Przepływomierze elektromagnetyczne mierzą objętościowy strumień cieczy wraz z ciałami stałymi, które mogą się w niej znajdować. By detektor mógł zostać w prawidłowy sposób użyty, przewodność elektryczna danego medium musi przekraczać wartość 5 mS/cm. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami: przepływomierzy elektromagnetycznych nie można zastosować do mierzenia cieczy dielektrycznych w przemyśle petrochemicznym ani do transportu ropy naftowej.
Nieskomplikowana budowa przepływomierzy elektromagnetycznych zmniejsza ich awaryjność, zapewniając ciągłość pracy w zakładzie.

Jak działa przepływomierz elektromagnetyczny?

Działanie przepływomierza elektromagnetycznego jest możliwe dlatego, że urządzenie wykorzystuje prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya. Prawo to polega na tym, że siła elektromotoryczna jest indukowana w przewodniku, który porusza się w polu magnetycznym. Siła elektromotoryczna jest wprost proporcjonalna do natężenia pola magnetycznego, a także do prędkości oraz ruchu przewodnika. Przewodnikiem jest oczywiście przewodząca prąd elektryczny substancja, zazwyczaj ciecz lub inne medium.
Przepływomierz jest skonstruowany z rury pomiarowej, której powierzchnia jest izolowana elektrycznie, a także z cewek i elektrod. Cewki generują pole magnetyczne, elektrody natomiast odpowiadają za mierzenie różnic potencjałów. Gwarancją stabilności punktu zerowego jest pole magnetyczne o zmiennej biegunowości, które jest wytwarzane przez prąd stały. Takie rozwiązanie sprawia, że pomiar nie jest zależny od właściwości medium, które przepływa przez urządzenie nawet w przypadku, gdy jest to ciecz wielofazowa, a nawet ta o bardzo niskiej przewodności.
Należy również zaznaczyć, że zasilanie przepływomierzy elektromagnetycznych nie wiąże się z pobieraniem dużych ilości energii. W dodatku same czujniki mają zdolność mierzenia w obu kierunkach przepływów o niezwykle dużym, ale i bardzo małym natężeniu.

Zastosowanie

Przepływomierze elektromagnetyczne znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych od ponad półwiecza. Sprawdzają się przy wszelkich cieczach przewodzących prąd elektryczny: woda, ścieki, kwasy, ługi, a nawet szlamy i osady. Monitorują przepływ, napełnianie, dozowanie, a także dokładne pomiary rozliczeniowe w obrocie handlowym. Znajdziemy je w każdej gałęzi przemysłu: w zakładach chemicznych, spożywczych, papierniczych i w wielu innych.

Możesz również polubić…