Dlaczego w łazience powstaje zapach stęchlizny?
Zapach stęchlizny sprawia, że korzystanie z łazienki staje się bardzo nieprzyjemne. Skąd pochodzą brzydkie wonie, jak z nimi walczyć i w jaki sposób pozbyć się problemu? Oto kilka prostych i skutecznych wskazówek.
Jak powstaje nieprzyjemny zapach?
Bardzo często przyczyną zapachu stęchlizny jest wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu. Takie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, które nie tylko powodują przykre wonie, ale również stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia. Kolejną przyczyną może być nieregularne lub niedokładne sprzątanie. Warto pamiętać, że szkodliwe drobnoustroje bytują w trudno dostępnych miejscach. Chociaż przykry zapach można skutecznie zamaskować, stosując np. odświeżacz powietrza w żelu, należy podjąć wszelkie działania, aby na stałe pozbyć się problemu.
Jak zlokalizować stęchliznę?
Poszukiwanie źródła zapachu stęchlizny najlepiej rozpocząć od sprawdzenia ścian i podłogi. Należy więc odsunąć meble i sprawdzić, czy nie znajdują się na nich plamy. Następnie warto zajrzeć do schowków, a także obejrzeć dywan oraz wszystkie inne tkaniny. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie nowego aromatu do łazienki. Odświeżacz powietrza w patyczkach nie tylko zapewni miły zapach, ale również sprawdzi się jako stylowa dekoracja. Ostatnim etapem będzie oczywiście czyszczenie powierzchni, które odpowiedzialne są za wywołanie woni stęchlizny.
Skuteczne sprzątanie
Źródłem zapachu stęchlizny często mogą być stare meble łazienkowe. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zastąpienie ich nowymi, gdyż te wysłużone konstrukcje nie mają już warstwy ochronnej, więc problem może szybko powrócić. Należy również usunąć zanieczyszczenia w pobliżu miejsc, w których znajdowały się meble, aby usunąć zarodki pleśni i grzybów.
Jeśli wilgoć pojawiła się na ścianach lub na podłodze, sprzątanie może być czasochłonne. Boazerię lub tapetę trzeba zerwać, a ściany umyć, przy zastosowaniu środków grzybobójczych. Gdy ściany już wyschną, należy je pomalować bez użycia farb lateksowych. Jeśli problemem jest wilgoć na parkiecie, najlepiej skontaktować się z fachowcem, który skorzysta z nowoczesnych i efektywnych rozwiązań.
Dużo łatwiej będzie pozbyć się zanieczyszczeń z dywanu. W tym celu wystarczy przygotować papkę z szarego mydła i wody. Następnie należy wetrzeć ją w powierzchnię, a po pewnym czasie usunąć szmatką. Można również rozsypać sodę oczyszczoną po całym dywanie, która świetnie wchłania nieprzyjemne zapachy. Piękną i czystą łazienkę doskonale uzupełni odświeżacz powietrza w patyczkach lub podobny preparat w formie żelu.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Czasami domowe sposoby mogą zastąpić drogie środki do czyszczenia. Jeżeli jednak istnieje konieczność ich zakupu, warto wybrać produkty renomowanych producentów, które będą skuteczne i wydajne. Podobną zasadę dobrze jest stosować przy wyborze kostki do WC, wspomnianego odświeżacza powietrza w żelu czy odświeżacza w formie patyczków. Dzięki temu łazienka będzie czysta i pachnąca przez dłuższy czas.