Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?

Ostatnia wola wiąże się z wieloma trudnościami emocjonalnymi, przez co warto sprawić, aby obyło się bez trudności w aspektach prawnych. W tym przypadku najlepiej postawić na testament notarialny, który zapewni pewność dbałości o spełnienie ostatnich słów. Dlaczego jest to tak dobra opcja? Warto się temu przyjrzeć.

Testament notarialny – czym jest?

Testament, który zostanie spisany u notariusza, stawia go na poziomie dokumentu urzędowego. Sprawia to, że będzie on traktowany jako szczególnie wysoki w hierarchii dowodów, które potwierdzają ostatnią wolę spadkodawcy.
Sama forma jest tutaj bardzo skomplikowana, jednak zrozumienie całości nie leży po stronie spadkodawcy – zadanie to wykonuje odpowiednio przygotowane biuro notarialne. Nie trzeba przez to mieć żadnej dodatkowej wiedzy przed wizytą u notariusza. Jedyne, co jest potrzebne, to świadome i jednoznaczne wyrażenie swojej woli, co do podziału majątku na wypadek własnej śmierci.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego trudzić się z pójściem do notariusza, kiedy mogą po prostu spisać własnoręcznie swoją wolę. Najważniejszy powód jest prosty – takie pismo może zostać z łatwością zakwestionowane w sądzie, a dany spadek może trafić w niepowołane ręce.

Dlaczego testament powinno się spisać u notariusza?

Wiedząc już o pierwszej i podstawowej zalecie tego rozwiązania, warto też dowiedzieć się o kolejnych. Jedną z nich jest to, że testament spisany z pomocą notariusza będzie w pełni czytelny i prosty, nie zawierając w sobie luk, które można byłoby wykorzystać w sądzie. W ten sposób zwiększa się pewność trafienia spadku tam, gdzie pragnął tego za życia zmarły.
Kolejnym atutem tego rozwiązania jest to, że testament notarialny musi być przechowywany przez notariusza aż do czasu jego śmierci. W ten sposób nie ma możliwości, aby ktoś zniszczył dokument lub spreparował go dla uzyskania korzyści. Bezpieczeństwo woli zostaje w rezultacie zmaksymalizowane.
Możliwością, której nie ma w pozostałych metodach tworzenia testamentu, jest tak zwany zapis windykacyjny. Nie ma on związku z przepisywaniem na kogoś długów – wręcz przeciwnie. Jest to sposób na przekazanie danego prawa lub rzeczy konkretnej osobie. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to tylko i wyłącznie jednej rzeczy – im więcej ich jest dla danej osoby, tym więcej samodzielnych zapisów windykacyjnych należy sporządzić.

Czy testament notarialny może zostać unieważniony?

Sytuacje te są niezwykle rzadkie i prawie niespotykane. Niestety, mają one jednak miejsce. Najczęściej dzieje się to przez sporządzenie testamentu przez osobę do tego nieuprawnioną – dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednio doświadczonego i praktykującego notariusza w Końskich lub innym mieście.
Zdarza się, że osoba wybierze kogoś, kto przebywa aktualnie w stanie spoczynku lub została wydalona z izby notarialnej. Czasem zdarzą się też błędy merytoryczne, czyli takie, które dotyczą samego zapisu prawa.
Wszystko to pokazuje, że testament u notariusza jest najpewniejszą formą przekazania spadku. Jakkolwiek nie jest tak tania, jak forma własnoręczna, jej bezpieczeństwo zdecydowanie zwraca wszystkie możliwe koszta.

Możesz również polubić…