Balustrada na schody – jaką wybrać?

Zadaniem balustrady wewnętrznej jest zapewnienie domownikom korzystającym ze schodów bezpieczeństwa i komfortu podczas poruszania się po nich. Nowoczesne konstrukcje oraz współczesna technologia budownictwa są jednak na tyle bezpieczne i bezinwazyjne, że szukając odpowiedniej balustrady do naszego domu, możemy bez obaw skupić się na ich wyglądzie i dopasować projekt balustrady do naszych upodobań estetycznych.

Co mówią przepisy?

Wymogi dotyczące balustrad wewnętrznych wyraźnie określają, że w domach jednorodzinnych schody o wysokości większej niż 50 cm od strony otwartej przestrzeni powinny być wyposażone w balustradę lub inne zabezpieczenie chroniące przed wypadnięciem osób. Jest to niezbędne, jeśli chcemy mówić o bezpiecznych schodach. Schody o wysokości mniejszej niż 1 m mogą być jej pozbawione tylko wtedy, kiedy są dodatkowo szersze po co najmniej 50 cm z każdej strony od drzwi lub przejścia, do których prowadzą. Musimy też pamiętać, że balustrada jest elementem obligatoryjnym wówczas, jeśli schody nie są zasłonięte z żadnej strony lub są zasłonięte tylko z jednej strony biegu schodów. W przypadku, kiedy schody są ograniczone ścianami, wystarczy zamontować przy nich wyłącznie poręcz. Wysokość balustrady w każdym przypadku powinna być nie mniejsza niż 90 cm. Jeżeli schody posiadają wolną przestrzeń między biegami (duszę), wówczas wysokość balustrady zwiększa się do 110 cm.

Balustrada pełna – z myślą o dzieciach

Balustrada pełna wewnętrzna jest doskonałym rozwiązaniem wówczas, kiedy na co dzień użytkownikami schodów są dzieci. Balustrada pełna stanowi zwartą ściankę, która zasłania bieg schodów, w związku z czym nie ma możliwości, aby dzieci zaklinowały się pomiędzy szczebelkami lub wspinały po poręczy schodów. Takie rozwiązanie nie grozi zatem upadkiem lub zsunięciem się dziecka z dużej wysokości. W zależności od tego, jakiego typu materiał  wybierzemy do wypełnienia balustrady, możemy ją zaaranżować w dowolny sposób i wykorzystać jako dodatkowy element dekoracyjny naszego wnętrza. W przypadku schodów żelbetowych balustrada może być solidniejsza i wykonana np. z bloczków, cegieł albo samego betonu. W tym przypadku możemy w niej ukryć chociażby przewody instalacyjne. Jeżeli wolimy lżejszą balustradę, możemy zdecydować się na płyty drewnopodobne lub płyty gipsowe. Nowoczesnym rozwiązaniem jest też zastosowanie paneli szklanych – wówczas, wykorzystując właściwości szkła, możemy w nich zainstalować podświetlenie, aby dodatkowo doświetlić nasze pomieszczenie.

Balustrada ażurowa – dla ceniących nowoczesny design

Nowoczesnym i coraz chętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem do domów jednorodzinnych są balustrady ażurowe. O ile balustrady pełne lepiej zachowują się w pomieszczeniach jasnych i przestronnych, o tyle balustrady wewnętrzne ażurowe świetnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach małych, w których brakuje miejsca na masywne konstrukcje, jak i w przestronnych aranżacjach – w każdym przypadku będą nie tylko funkcjonalnym, ale i designerskim elementem wyposażenia naszej przestrzeni, który będzie ją powiększał i dodawał schodom lekkości. Balustrady ażurowe składają się ze słupków i poręczy, które zapewniają schodom stabilność, oraz odpowiedniego wypełnienia. Wypełnienie balustrady ażurowej może przybierać dowolną formę – od pionowych profili (tralki), przez poziome elementy (linki, listwy, kształtowniki), po bardziej skomplikowane, ale i efektowne laserowe wycinanki. Do ich wykonania używa się profili drewnianych, plastikowych, metalowych lub szklanych. W przypadku balustrad ażurowych – jeżeli w domu przebywają dzieci – powinniśmy pamiętać o odpowiednich odstępach między poszczególnymi elementami wypełnienia, które nie powinny być większe niż 12 cm.

Balustrada kurtynowa – prostota i bezpieczeństwo

Balustrada wewnętrzna kurtynowa to, obok balustrady pełnej, jeden z najczęściej wybieranych rodzajów balustrad do domów jednorodzinnych. Balustrada kurtynowa nie przesłania całkowicie biegu schodów i nie stanowi nic innego, jak rozstawione w odpowiednich odstępach pręty, do których przymocowane są tafle szkła lub plastiku. W tym przypadku panele mocowane są na zacisk pomiędzy pionowymi elementami wykonanymi często ze stali lub drewna. Pionowe komponenty mocuje się albo z boku schodów, do ich policzka, albo do stopnic. Balustrady kurtynowe są bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli w domu przebywają dzieci – nie musimy się w tym przypadku obawiać ani o ich upadek, ani o to, że utkną pomiędzy elementami balustrady. To też świetne rozwiązanie, jeśli chcemy optycznie powiększyć nasze pomieszczenie – tafle szkła lub plastiku doskonale odbijają światło i nie przesłaniają powierzchni schodów, dzięki czemu znakomicie otwierają przestrzeń.

Jaki materiał wybrać?

Balustrady do schodów wewnętrznych zazwyczaj dostosowywane są designem do charakteru schodów lub wyposażenia domu. Dlatego najczęściej do konstrukcji balustrady używa się tego samego materiału, z którego zrobione są schody, np. drewna lub metalu. Łączenie materiałów, np. stalowych konstrukcji ze szklanym wypełnieniem, daje z kolei bardzo efektowne rozwiązanie. W przypadku schodów drewnianych bardzo dobrze wyglądają balustrady wykonane z tego samego surowca, ale modne jest też łączenie metalowych słupków ze stalowymi linkami lub szklanymi panelami. Ze szkła możemy też zbudować balustradę pełną. Wszystko zależy od naszych upodobań i funkcjonalności balustrady, a także charakteru, jaki chcemy nadać naszemu wnętrzu.
Źródło: https://www.kobamet.pl

Możesz również polubić…