Czy kobieta karmiąca może wykonać USG piersi?

W ostatnim czasie duże znaczenie przykłada się do karmienia piersią. Propaguje się wiedzę na ten temat oraz zachęca kobiety do karmienia naturalnego jako najlepszego wyboru zdrowotnego zarówno dla dziecka, jak i kobiety. Już w szkole rodzenia przyszłe mamy są zaznajamiane z tematem, noworodek chwile po porodzie przystawiany jest do piersi, aby pobudzić u niego odruch ssania, a na oddziale położniczym często można liczyć na wykwalifikowaną pomoc doradcy laktacyjnego. Skład mleka kobiecego to unikalna mieszanka wszelkich potrzebnych dla noworodka składników, również naturalnie występujących przeciwciał, których nie można osiągnąć żadnymi technikami chemicznymi lub biotechnologicznymi. Naturalny pokarm to inwestycja w zdrowie dziecka, a karmienie piersią tworzy szczególną więź między matką a dzieckiem.

Czy warto wykonywać USG podczas laktacji?

Mimo dostępu do szerokiej wiedzy na temat, sprawa przeprowadzania USG podczas karmienia dalej jest nie do końca jasna. Narosło wiele mitów na ten temat i wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy badania w tym szczególnym czasie mają w ogóle sens:
Czy USG piersi może wykonywać kobieta karmiąca? Czy to prawda, że w badaniu mogą wyjść niepokojące guzki? Może lepiej odpuścić sobie to badanie, przecież wiele koleżanek twierdzi, że badanie piersi w czasie karmienia jest nie miarodajne… Kobiety dochodzą do wniosku, ze i tak jest dużo zamieszania z niemowlakiem w domu, nie ma potrzeby obarczać się kolejnymi obowiązkiem, jakim jest wyprawa do lekarza. Otóż badania kontrolne powinny być priorytetem. Po urodzeniu dziecka, uwaga kobiety zwykle przerzuca się na dziecko i zaspokojenie jego potrzeb, a zdrowie mamy jest przecież tak samo ważne, jak zdrowie niemowlaka. Warto, a nawet trzeba wykonywać USG podczas laktacji. W każdym dużym mieście jest dostęp do USG, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesujące nas zagadnienie oraz docelową lokalizacje, np. USG piersi Białystok.

USG podczas karmienie piersią

Badanie to można wykonywać podczas całego procesu karmienia: zarówno na początku, w trakcie oraz na zakończenie tej „mlecznej drogi”. Wiele kobiet zastanawia się, czy to badanie jest na pewno bezpieczne i nie wpływa negatywnie na produkcje pokarmu. Otóż badanie USG piersi nie zmienia jakości produkowanego mleka, gdyż nie wpływa na jego produkcję. Jest całkowicie bezpieczne, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Piersi podczas laktacji są aktywne, co może wpłynąć na interpretację wyniku badania. Doświadczony specjalista, który zajmuje się analizą badania, prawidłowo zinterpretuje wynik. Aparaty do USG piersi, są bardzo dobrej jakości, ich wysoka czułość wpływa na fachowe pomiary. Zdarza się, że badanie w ramach dokładniejszej diagnostyki należy powtórzyć, gdy wynik jest niejednoznaczny.
Warto wspomnieć, że nie warto czekać z USG piersi, gdy kobietę zacznie niepokoić zauważona zmiana. Oczywiście, w takim wypadku USG jest konieczne i to w możliwie szybkim terminie. Ważne natomiast jest, aby badania kontrolne, w tym USG wpisać w swój kalendarz badań profilaktycznych. USG piersi podczas karmienia jest potrzebne oraz w pełni bezpieczne, a jego interpretacja przez dobrego lekarza nie będzie stanowić problemu.

Możesz również polubić…