Jak dobrze osuszyć dom po budowie, by zapobiec powstawaniu wilgoci?

Wydaje się, że osuszenia wymagają jedynie stare budynki lub domy i mieszkania, które uległy zalaniu. Okazuje się jednak, że osuszaniu należy poddawać również nowo postawione domy. Pominięcie tej czynności może skutkować zawilgoceniem pomieszczeń i doprowadzić do pojawienia się grzybów oraz pleśni na ścianach.

Dlaczego należy osuszać dom po budowie?

Budowa domu to wieloetapowy i długotrwały proces, podczas którego wykorzystywane są różnego rodzaju kleje i zaprawy. Wiele produktów z zakresu chemii budowlanej sprzedawanych jest w formie sypkiej i przed użyciem wymaga rozrobienia z wodą. Należy pamiętać, że jej cząsteczki długo utrzymują się w murach po zastygnięciu kleju lub zaprawy. Dzieje się tak nawet w sytuacji, gdy mury nie są jeszcze osłonięte i przykryte warstwą izolacyjną lub materiałem wykończeniowym. Etapem budowy, który powoduje największe nagromadzenie wody w murach, jest tynkowanie. Szacuje się, że do wykończenia pomieszczenia o powierzchni 100 metrów kwadratowych potrzeba aż 2000 litrów wody. Jeżeli ciecz wykorzystana podczas tynkowania nie odparuje w całości, najprawdopodobniej pojawi się trudna do usunięcia wilgoć w domu. Kolejnym etapem budowy, który wymaga zastosowania dużych ilości wody, jest kładzenie posadzek. Zaprawa używana do tworzenia posadzki ma formę półpłynną, co ułatwia jej poziomowanie. Dopiero po zastygnięciu staje się twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Skuteczne metody osuszania budynków

Osuszanie murów świeżo postawionego budynku to czynność, którą warto powierzyć fachowcom. Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług. Wyróżnia się kilka nieinwazyjnych metod usuwania nagromadzonej w murach wilgoci. Najprostszy sposób polega na wykorzystaniu nagrzewnic. Są to urządzenia, które wydmuchują powietrze o temperaturze od 50 do 250 stopni Celsjusza, umożliwiając odparowanie wody znajdującej się w murach. Podczas korzystania z nagrzewnic należy zwrócić uwagę, by temperatura w pomieszczeniu nie przekroczyła 35 stopni Celsjusza. Zbyt duża ilość ciepła działa destrukcyjnie na mury. Usuwając wilgoć z domu przy użyciu nagrzewnic, trzeba też pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.
Skuteczne osuszanie murów można przeprowadzić również metodą absorpcji lub kondensacji. Pierwszy sposób wymaga zastosowania urządzenia wyposażonego w żel silikonowy, krzemionkowy lub chlorek litu. Środki te pełnią funkcję absorbującą. Osuszone za ich pomocą powietrze jest następnie podgrzewane i wraca do pomieszczenia, by ponownie nasycić się wilgocią. W przypadku metody kondensacyjnej wilgotne powietrze zasysane przez wentylator jest schładzane w parowniku. Dochodzi do skroplenia pary wodnej i odprowadzenia jej do zbiornika. Osuszacze absorpcyjne i kondensacyjne umożliwiają usuwanie wilgoci także z głębszych warstw muru.
Do usuwania wody z głębszych warstw wykorzystuje się również mikrofale. Urządzenie do osuszania działa podobnie jak kuchenka mikrofalowa. Po jego uruchomieniu cząsteczki wody znajdujące się w ścianach wprawiane są w ruch, w wyniku którego dochodzi do ich podgrzania. Gdy osiągnięta zostanie odpowiednia temperatura, woda zamieni się w parę, która jest odprowadzana z pomieszczenia poprzez system wentylacji.
Podsumowanie
Niestety wilgoć w domu to częsty problem. Aby uzyskać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, należy pamiętać o ich regularnym wietrzeniu. Można również sięgnąć po domowe pochłaniacze wilgoci. Gdy te metody okażą się nieskuteczne, warto skorzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się profesjonalnym osuszaniem murów.

Możesz również polubić…