Jak rozpoznać niedobór światła u roślin i jak mu przeciwdziałać?

Posiadanie w domu roślin doniczkowych niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Zwiększają one wilgotność powietrza, oczyszczają je ze szkodliwych substancji i dotleniają pomieszczenie. Pełnią również funkcje ozdobne. Aby utrzymać je w odpowiedniej kondycji, należy o nie odpowiednio dbać, stwarzając odpowiednie warunki do wzrostu.

Odpowiednia ilość światła

Nawet jeśli zapewnimy roślinom odpowiednią temperaturę, podłoże, wilgotność powietrza i właściwą ilość wody nie przetrwają one bez światła. Fotosynteza, w wyniku której rośliny są w stanie wytworzyć niezbędne do przeżycia związki organiczne i tlen, zachodzi w liściach tylko w odpowiednich warunkach oświetleniowych. Z tego powodu warto ustawiać doniczki w miejscach nasłonecznionych (o ile nie są to rośliny cieniolubne). W przypadku, gdy nie mamy w mieszkaniu odpowiednich warunków świetlnych, np. do hodowli roślin wymagających intensywnego naświetlania, możemy zdecydować się na zakup specjalnych lamp i paneli, by zapewnić kwiatom wymaganą ilość światła. Warto również pamiętać o tym, że naturalne warunki oświetleniowe zmieniają się w ciągu roku. Należy obserwować nasze rośliny, a gdy wykazują one skutki niedoboru światła, trzeba podjąć stosowne kroki.

Skutki niedoboru światła u roślin

Zbyt mała ilość światła docierającego do rośliny powoduje jej choroby, skraca żywotność i negatywnie wpływa na jej wygląd. Niedobór uniemożliwia również prawidłową produkcję substancji odżywczych, hamuje rozwój rośliny, ogranicza jej wzrost i kwitnienie. Nawet jeżeli przy ograniczonym dostępie do światła roślina nie przestaje rosnąć, tempo wzrostu znacznie maleje, pędy wytwarzane przez roślinę wiotczeją, stają się długie i cienkie, w związku z czym zwiększa się odległość pomiędzy liśćmi. Częstym objawem niedoboru światła jest zmiana koloru liści na bardziej matowy, przezroczysto-zielony i zdecydowanie mniej intensywny niż u zdrowej rośliny. Przyczyną jest rozpad chlorofilu w liściach wynikający z braku światła. Na liściach powstają niekiedy ciemne plamy, które następnie zasychają, wykruszają się, ostatecznie doprowadzając do utraty liści. Kiedy roślina wyczerpie zasób substancji zapasowych i nie będzie mogła wytworzyć nowych związków odżywczych w procesie fotosyntezy, zacznie obumierać i usychać. Wtedy może być już za późno na jej odratowanie.

Doświetlanie roślin

Po zauważeniu objawów niedoboru światła najlepszym rozwiązaniem, żeby zapobiec obumarciu roślin i aby zapewnić im prawidłowy wzrost i rozwój, jest zastosowanie sztucznego doświetlenia. Efektywnym (a przy tym ekonomicznym) sposobem na doświetlenie roślin są diody LED wytwarzające światło o odpowiedniej barwie dla konkretnego gatunku roślin. Wybór źródła światła o odpowiednich parametrach znacznie przyspiesza tempo rozwoju i wzrostu roślin. Jednocześnie zużycie prądu do wygenerowania odpowiedniej liczby lumenów jest niższe w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Diody ledowe w lampach do doświetlania roślin charakteryzuje także bardzo długa, nawet kilkuletnia żywotność. Najlepiej zainwestować w markowe, jakościowe systemy oświetleniowe, które są sprawdzone w działaniu i wykonane właśnie w celu wspomagania rozwoju roślin. Przykładem takiego sprzętu są panele LED PRO, którymi skutecznie oświetlimy uprawy roślinne nawet całkowicie odizolowane od światła naturalnego. Żarówki LED Grow sprawdzą się do doświetlenia roślin doniczkowych w domu.

Podsumowanie

Odpowiednia ilość światła to podstawa przy pielęgnacji wszelkich roślin. Przy nieodpowiednim oświetleniu tracą swoje walory ozdobne, przestają rosnąć, wydawać plony czy kwitnąć, marnieją i ostatecznie obumierają. Przy ograniczonym świetle słonecznym warto zastosować sztuczne doświetlanie, żeby rośliny mogły przetrwać i prawidłowo się rozwijać nawet zimą lub ustawione w ciemnym pomieszczeniu.

Możesz również polubić…