Jak wykonać szalowanie stropu gęstożebrowego?
Wylewanie stropu gęstożebrowego w domu jednorodzinnym wymaga dopasowania profesjonalnego systemu szalunków. To jedna z najczęściej wykonywanych konstrukcji w budownictwie, w której najważniejsze parametry to dopuszczalna rozpiętość elementów nośnych, odstęp belek, technologia wypełnienia. Jak prawidłowo podejść do wykonania stropu gęstożebrowego?
Zgodność szalunków z projektem i normami prawa budowlanego
Szalowanie dobiera się zawsze pod projekt stropu zgodnie z rygorystycznymi normami prawa budowlanego. Wypożyczalnie szalunków proponują powszechnie rozwiązania modułowe, łatwe w magazynowaniu, transporcie i rozstawianiu na miejscu budowy. Samodzielne wykonywanie deskowania nie ma sensu ze względu na zbyt wysokie koszty i ryzyko uszkodzenia konstrukcji. Stropy gęstożebrowe składa się z prefabrykowanych elementów, więc wykonawca może łatwo ocenić świadectwo dopuszczenia i instrukcję instalacji, co w dużym stopniu ułatwia późniejszy wynajem szalunków stropowych.
Jakiego zabezpieczenia wymagają stropy gęstożebrowe?
Szalunki stropowe na wynajem rozstawia się w taki sposób, aby równomiernie poradziły sobie z obciążeniem. Większość stropów gęstożebrowych spotykanych na rynku wymaga dodatkowego zbrojenia, a co za tym idzie znacznie lepszych szalunków wytrzymujących proces ciągłego wylewania betonu. Szalunki rozmieszcza się na ustabilizowanym, koniecznie wyrównanym i najlepiej bardzo twardym podłożu. Jeżeli nie ma takich możliwości inwestor powinien rozpatrzyć inwestycję w specjalne podkłady stabilizujące. Niedostateczna wytrzymałość podłoża zagraża wygięciem elementów stropu gęstożebrowego podczas wysychania betonu.
Prawidłowa technika wylewania betonu i rozstawiania zbrojenia
Równomierne zalanie stropu gęstożebrowego betonem i właściwe rozmieszczenie podpór to najważniejsze elementy zapewniające powodzenie prac. Takiego stropu nie można przesadnie obciążać. Szalunki stropowe nie powinny się przesuwać przed cały okres wylewania betonu. Stabilność to podstawowe założenie. Jeżeli zbrojenie przesunie się podczas rozlewania betonu pracownicy budowlani nie zdążą już naprawić usterek, dlatego etap przygotowania jest kluczowy dla powodzenia inwestycji. Duży błąd dotyczy też zbyt wczesnego usunięcia deskowania. Nie warto szukać oszczędności na długoterminowym wynajmie szalunków stropowych, ponieważ to grozi wygięciem, czy rysami w stropie. Najczęściej beton uzyskuje prawidłowe właściwości po około 30 dniach.
Dlaczego warto nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną wypożyczalnią szalunków?
Wyspecjalizowane wypożyczalnie szalunków zapewniają doradztwo inżynieryjne i proponują stropy dopasowane we właściwy sposób do projektu. Inwestor nie ponosi dodatkowych kosztów za wskazówki techniczne, więc to wartościowa usługa obniżająca ryzyko powstania błędów. Szalunki stropowe na wynajem w wersji systemowej i wytrzymującej duże obciążenia to podstawa do prowadzenia skomplikowanych prac z betonem oraz stabilizowaniem konstrukcji.