Jaki sprzęt jest niezbędny w laboratorium? – specjalistyczny poradnik
Laboratorium kojarzy się przede wszystkim z badaniami naukowymi, doświadczeniami, analizami oraz sterylnością. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż realizacja wspomnianych zadań jest możliwa dzięki specjalistycznym sprzętom i narzędziom laboratoryjnym. Równie ważne są odpowiednie meble. Czego zatem nie może zabraknąć w laboratorium, by placówka optymalnie spełniała swoją funkcję?
Bezpieczeństwo i komfort pracy
Praca w laboratorium wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiednich rozwiązań, które pozwolą bezpiecznie wykonywać obowiązki zawodowe. Jak w każdym miejscu pracy, istotną kwestią jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Niezastąpione w tej kwestii okazują się specjalistyczne urządzenia i akcesoria laboratoryjne. Równie ważna jest apteczka pierwszej pomocy oraz stanowisko pracy dostosowane do potrzeb laboranta. Niezbędne są także odpowiednie środki ochrony osobistej – wynika to przede wszystkim z faktu, że w laboratoriach często pojawiają się czynniki zagrażające zdrowiu, a nawet życiu, m.in. gazy, pyły, promieniowanie czy hałas. Dobór konkretnych rozwiązań zależy od indywidualnych potrzeb jednostki – wyposażenie laboratorium przemysłowego lub medycznego jest zupełnie inne niż laboratorium szkolne, umożliwiające wykonywanie prostych doświadczeń. Kwestię tą w pełni respektuje producent sprzętu laboratoryjnego, w którego ofercie znaleźć można wiele propozycji, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb jednostek laboratoryjnych.
Wyposażenie nowoczesnego laboratorium
Na rynku znaleźć można bogaty wachlarz różnorodnych sprzętów i akcesoriów laboratoryjnych. Obok popularnych probówek i menzurek warto również wymienić ampułę laboratoryjną, w której przechowywane są substancje chemiczne. Producent aparatury laboratoryjnej dokłada starań, aby wspomniane narzędzia odznaczały się doskonałą jakością wykonania, trwałością i funkcjonalnością. Trzeba pamiętać, że nawet drobna usterka czy nieszczelność może w istotny sposób wpłynąć na wynik badania, który automatycznie traci swoją wiarygodność. Przykładem może być tu m.in. eksykator, czyli szklane, bardzo szczelne naczynie, w którym przechowywane są próbki szczególnie wrażliwe na wilgoć.
Procesy inkubacji w laboratoriach
Inkubacja prowadzona jest przede wszystkim w laboratoriach specjalistycznych – klinicznych, mikrobiologicznych, przemysłowych oraz prowadzących szeroko rozumianą kontrolę jakości. Jak nietrudno zauważyć, w tej sytuacji niezbędne okazuje się zastosowanie urządzeń, które zapewnią optymalną temperaturę. Możliwość tę gwarantuje cieplarka laboratoryjna, która umożliwia utrzymanie temperatury na pożądanym poziomie. Zaletą tych urządzeń jest prosta, bezproblemowa obsługa. Korzystny wpływ funkcjonalność cieplarki ma również dotykowy panel oraz przyjazne dla użytkownika oprogramowanie. Warto także zwrócić uwagę na elementy wykonane z przezroczystego szkła, dzięki którym możliwa jest stała kontrola procesów badawczych bez konieczności ingerowania w urządzenie i utraty ciepła. Standardowa cieplarka laboratoryjna gwarantuje temperaturę w przedziale 80-100 stopni Celsjusza, warto jednak podkreślić, że istnieją również cieplarki z funkcją chłodzenia, które pozwalają na utrzymanie temperatury na niższym poziomie.
Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od charakteru konkretnej placówki oraz realizowanych w jej obrębie zadań. Każdy producent sprzętu laboratoryjnego oferuje cieplarki z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza. Wśród propozycji znaleźć można również urządzenia próżniowe, wyposażone w system chłodzenia, a także ze wstrząsem. Każde rozwiązanie spełnia inną funkcję i jest przeznaczone do odmiennych działań i procesów. Wspólnym mianownikiem jest utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie przez stosunkowo długi czas. Warto podkreślić, że wspomniany sprzęt jest wykorzystywany przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania próbek.
Kiedy stosować inkubatory laboratoryjne?
Stabilne warunki termiczne zapewniają również inkubatory laboratoryjne, czyli urządzenia wyposażone jednocześnie w układ grzewczy i chłodzący. Dzięki temu bez problemu można uzyskać i utrzymać pożądaną temperaturę. Rozwiązania te stanowią bardziej rozbudowany odpowiednik wspomnianych wcześniej cieplarek.
Wśród propozycji znaleźć można m.in. nowoczesne inkubatory CO2, które zapewniają optymalne warunki dla hodowli komórkowych czy tkankowych. Zaletą wspomnianych rozwiązań jest również eliminacja pojawiania się w badanym materiale czynników zewnętrznych, głównie wibracji i zanieczyszczeń. Gwarantuje to bezpośredni system ogrzewania, dzięki któremu nie ma konieczności stosowania wentylatora. Inkubatory laboratoryjne znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas badań mikrobiologicznych, w hodowli roślin i mikroorganizmów oraz przy inkubacji prób.
Szybkie, bezpieczne i bezproblemowe suszenie
W każdym laboratorium pojawia się konieczność suszenia, osuszania, podsuszania i podgrzewania substancji chemicznych, elementów elektronicznych, szkła laboratoryjnego itp. Niezastąpione w tej kwestii okazują się suszarki laboratoryjne, stosowane podczas prac wymagających podwyższonej temperatury. Wspomniany sprzęt jest wykorzystywany przede wszystkim podczas prac inkubacyjnych, funkcjonowanie laboratoriów fizycznych, chemicznych, biologicznych, medycznych i przemysłowych byłoby bez tych sprzętów praktycznie niemożliwe. Suszarki laboratoryjne należą do urządzeń używanych bardzo często, dlatego też istotnym czynnikiem okazują się w tym przypadku materiały, z których są wykonywane przedmiotowe rozwiązania. Ważnym czynnikiem jest także wydajność i energooszczędność, dlatego też planując zakup, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, pozostawiając cenę jako kwestię drugorzędną.
Producent aparatury laboratoryjnej, chcąc zdobyć zaufanie klientów, dokłada starań, by oferowane produkty optymalnie spełniały wymagania współczesnych laboratoriów. Dostępne na rynku sprzęty i urządzenia różnią się funkcjonalnością, dzięki czemu bez problemu można znaleźć narzędzia, które zapewnią sprawne, bezpieczne i komfortowe prowadzenie działań badawczo-naukowych.