Śruby z łbem grzybkowym – solidne i popularne
Śruby z łbem grzybkowym, czyli inaczej śruby zamkowe wyróżniają się dosyć specyficzną budową. Cechuje się ona występowaniem łba w formie wyokrąglonego daszka. To właśnie stąd wzięła się zresztą ich nazwa.
Śruby zamkowe – praktycznie w każdym meblu
Nawet średnio doświadczony majsterkowicz z łatwością zauważy, że śruby zamkowe występują bardzo często w różnorodnych konstrukcjach. W zasadzie można nawet śmiało założyć, że wykonując takie domowe prace montażowe, na pewno się z nimi spotkamy. Bez względu więc na to, czy czeka nas składanie mebli, zabawek i innych rzeczy to będziemy się nimi posługiwać. Taka powszechność nie bierze się oczywiście znikąd. Śruby z łbem grzybkowym znakomicie bowiem integrują i dopasowują się do danego podłoża. Dodatkowo ich dużą zaletą jest też brak jakichkolwiek wystających elementów.
Ten aspekt jest szczególnie ważny w sektorze produkcji zabawek dziecięcych. Nie trudno sobie bowiem wyobrazić jak przykre konsekwencje mógłby mieć kontakt malucha z wystającym ze śruby metalowym elementem. Co ciekawe można też się tu dopatrzeć walorów ozdobnych. Kiedy więc konstruowany jest przedmiot, który nie tylko ma być wytrzymały, ale również dobrze się prezentować to warto postawić właśnie na to rozwiązanie. W takim przypadku absolutnie niezalecane są śruby stożkowe. Co prawda zapewnią one odpowiednią solidność konstrukcji, lecz efekt wizualny może być tu zdecydowanie niezadowalający.
Śruby z łbem grzybkowym – galwaniczne i nie tylko!
Warto wspomnieć też o dużej różnorodności takich produktów. Wśród oferowanych na rynku wyrobów znajdziemy te wykonane z różnych materiałów i o odmiennej długości. Bez względu więc na to, czy interesuje nas śruba z łbem grzybkowym wykonana ze zwykłej stali galwanicznej, czy też taka ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej to zawsze znajdziemy potrzebny produkt. Najpowszechniej na rynku spotkamy te z ocynkiem galwanicznym. W ten sposób zabezpieczane przed korozją są zresztą nie tylko same śruby, ale również nakrętki, podkładki oraz inne elementy złączne. Cały proces polega na tym, że w efekcie elektrolizy wytwarzana jest wytrzymała warstwa galwaniczna o grubości ok. 8-12 um.
Oczywiście trzeba tu również zaznaczyć, że z im grubszą warstwą ocynku będziemy mieli do czynienia, tym lepiej chroniony przed korozją będzie dany element. Sam ocynk galwaniczny natomiast charakteryzuje się cienką i jednocześnie gładką strukturą. Jest to dosyć istotne, gdyż nie powoduje komplikacji w czasie nakładania różnych środków, typu lakier, czy też farba. Warto wspomnieć też o tym, że istnieje jeszcze większy stopień ochrony, uzyskiwany przy pomocy procesu cynkowania ogniowego. W tym jednak przypadku musimy liczyć się jednocześnie niestety też z dużo słabszym efektem estetycznym. Reasumując śruby z ocynku galwanicznego to doskonały wybór wszędzie tam, gdzie wymagane jest uzyskanie solidnej wytrzymałości elementu łącznego z jednoczesnym zminimalizowaniem jego wpływu na rozmiar detalu.