Stymulatory tkankowe – jak działają po podaniu na skórę?
We współczesnej medycynie estetycznej wykorzystuje się m.in. stymulatory tkankowe. To preparaty, których zadaniem jest zahamowanie procesów starzenia się skóry, a także odbudowa jej struktury. Nazywane są także biostymulatorami i podaje się je bezpośrednio na skórę. To nowoczesny zabieg wymagający odpowiedniego przygotowania, dlatego zaoferuje go tylko renomowana klinika medycyny estetycznej. Na czym polega działanie stymulatorów tkankowych i dlaczego cieszą się rosnącą popularnością?
Jak działają stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe to nic innego, jak elementy kwasów nukleinowych RNA i DNA, które występują w naszym organizmie. Dzięki temu są one bezpieczne w stosowaniu, a ludzki organizm wykazuje się ich dużą tolerancją. Po wykonaniu zabiegu biostymulatory działają bezpośrednio na komórki macierzyste. Ich zadaniem jest stymulacja procesu podziału komórek macierzystych. Zdolność naszego organizmu do wykonywania tego procesu maleje wraz z wiekiem, a komórki są coraz mniej aktywne. To przekłada się na procesy starzenia się skóry, pojawiające się zmarszczki i inne defekty. Podanie stymulatorów tkankowych ma za zadanie zahamować procesy starzenia oraz zredukować ich efekty przede wszystkim na skórze twarzy.
Pobudzenie komórek macierzystych do działania sprawia, że metabolizm organizmu wzrasta, a skóra odzyskuje zdolność do budowania własnych struktur. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie związki jak: elastyna, kolagen oraz macierz zewnątrzkomórkowa.
Jakich efektów można spodziewać się po zabiegu?
Przede wszystkim stosowanie stymulatorów tkankowych ma za zadanie widocznie poprawić wygląd i estetykę skóry. Biostymulatory wpływają na odbudowę struktury skóry, a także poprawienie jej jędrności, jakości i gęstości. Poszczególne stymulatory tkanek mogą różnić się zakresem działania, a liczba dostępnych na rynku preparatów stale wzrasta. Jest to efektem dynamicznie rozwijającej się medycyny estetycznej i nowoczesnych technik badawczych, które są w stanie wyizolować stymulatory, a także sprawdzić bezpieczeństwo ich stosowania na skórze pacjentów.
Zastosowanie zabiegu medycyny estetycznej z wykorzystaniem biostymulatorów przekłada się również na lepsze nawilżenie skóry, jej antyoksydacje, a także lifting. Efekt odmłodzenia skóry widoczny jest bardzo szybko i co ważne, utrzymuje się w dłuższej perspektywie. To bez wątpienia jeden z największych atutów tego zabiegu. Stymulatory tkankowe wspierają skórę w redukcji zmarszczek mimicznych, które ulegają wypłyceniu, a także w poprawie ogólnego kolorytu skóry. Możliwe jest to dzięki znacznemu pobudzeniu aktywności komórek macierzystych i zwiększeniu produkcji kolagenu i elastyny przez skórę.
Na czym polega zabieg?
Zabieg z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych polega na iniekcji skóry w kilku punktach zabiegowych. Podczas iniekcji pod skórę wprowadzany jest preparat, a sam zabieg powoduje zaledwie lekko odczuwalny dyskomfort. Atutem jest bezbolesność zabiegu. Od razu po jego wykonaniu można wrócić do normalnego funkcjonowania, a skutkiem zabiegu będzie co najwyżej siniak lub niewielki obrzęk. Najlepsze efekty działania stymulatorów tkankowych widoczne są po kilku zabiegach w serii, a ich ilość i częstotliwość ustalane są indywidualnie z pacjentką.