Terapia manualna kręgosłupa – podstawowe techniki

Terapia manualna kręgosłupa to jedna z bardziej skutecznych metod fizjoterapii, którą coraz częściej spotkać można w gabinetach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych. Badania kliniczne co do skuteczności tej terapii z powodzeniem rozpoczął Karel Lewit. Potwierdzają one, że możliwe jest uzyskanie pożądanych efektów w likwidowaniu bólu kręgosłupa przy użyciu tego typu technik terapeutycznych. Poniższy artykuł to kompendium wiedzy, które objaśnia wszystkie kwestie dotyczące metody fizjoterapeutycznej, jaką jest terapia manualna – na czym polega i jakie są jej podstawowe techniki.

Terapia manualna – na czym polega?

Terapia manualna kręgosłupa polega na korekcji ułożenia kręgów i stawów międzykręgowych, co ma doprowadzić do polepszenia funkcjonowania kręgosłupa. Zmniejszony ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy zmniejsza dolegliwości bólowe u pacjenta. Zabiegi przeprowadzane są na specjalnym stole manipulacyjnym przez wykwalifikowanego i przeszkolonego w tej materii lekarza. Doktor układa pacjenta w odpowiedniej pozycji i delikatnym, ale precyzyjnym pchnięciem aktywuje zablokowaną partię kręgosłupa. Terapia kręgosłupa jest całkowicie bezpieczna, dlatego pacjenci nie powinni obawiać się niepożądanych konsekwencji. Częstotliwość wizyt u specjalisty ustalana jest indywidualnie z pacjentem. Zwykle przyjmuje się, iż w pierwszym miesiącu terapii są to dwie lub nawet trzy wizyty. Stopniowo należy zmniejszać jednak ich ilość, tak aby finalnie pacjent pojawiał się jedynie na wizytach kontrolnych, ustalanych raz lub dwa razy w roku.

Podstawowe techniki terapii manualnej kręgosłupa

Po przeanalizowaniu historii choroby i schorzenia, z jakim zmaga się pacjent oraz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, lekarz podejmuje decyzję co do dalszych działań. Podstawową techniką, jaką wykorzystuje terapia manualna kręgosłupa, jest technika Mulligana. Metoda ta opiera się na połączeniu biernych technik, które wykonuje lekarz z aktywnym ruchem pacjenta. Roboczo metoda ta nazywana jest mobilizacjami połączonymi z ruchem kręgosłupa. Równie popularna jest technika punktów spustowych, która polega głównie na wykorzystywaniu różnego rodzaju ucisków, które zmniejszają ogólną bolesność. Technika Stanisława Legockiego również jest bardzo często wykorzystywaną techniką w specjalistycznych gabinetach. Obejmuje ona stosowanie naprzemiennie trzech technik: techniki pasywnej, mięśniowej techniki mobilizacyjnej oraz techniki szybkiej mobilizacji. Warta uwagi jest również technika joggingowa, która opiera się na aktywnej manipulacji chorej partii ciała oraz technika postisometryczna, której działanie opiera się na ogrzewaniu bolącego miejsca. Terapia kręgosłupa zasadniczo wykorzystuje więc głównie techniki związane z wszelkiego rodzaju zginaniem, rozciąganiem i skręcaniem.

Terapia manualna kręgosłupa – zalety

Głównym celem właściwie przeprowadzonej terapii jest wyeliminowanie przyczyny bólu, a nie jedynie uśmierzenie dolegliwości. Terapia manualna kręgosłupa to synonim szybszego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Pacjenci, którzy odpowiednio wcześnie zgłoszą się do gabinetu i rozpoczną terapię, mogą uniknąć groźnych konsekwencji, takich jak wypadnięcie dysku czy przepuklina dyskowa.
Terapia manualna to świetna metoda walki z bólem kręgosłupa. Bezinwazyjna metoda leczenia, którą z powodzeniem można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, ma zbawienny wpływ na osoby zmagającymi się z dolegliwościami bólowymi właśnie w tych partiach ciała. Istnieje wiele różnorodnych rodzajów tego typu terapii, które są indywidualne dobierane do schorzenia i dolegliwości występujących u pacjenta. Główną zaletą terapii jest precyzyjne trafianie w źródło bólu.

Możesz również polubić…