Transport roślin – zasady przewozu

Wiele osób marzy o posiadaniu świeżo wyglądających roślin, które nie tylko zdobią pomieszczenie, ale również mają korzystny wpływ na zdrowie. Niektóre sytuacje wymagają przetransportowana roślin w odpowiednich warunkach. Takie przypadki dotyczą zarówno osób planujących przeprowadzkę, jak i właścicieli sklepów z roślinami. Trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach, by sprostać temu wyzwaniu.

W jaki sposób transportować rośliny?

Niepoprawne przewożenie roślin może doprowadzić do ich wyschnięcia i uszkodzenia. W większości przypadków idealna temperatura wynosi 10⁰C a 14⁰C. Zbyt niska spowoduje opadanie pąków i kwiatów oraz powstawanie plam na liściach, natomiast zbyt wysoka wysuszy roślinę. Roślin doniczkowych i kwiatów ciętych nie powinno się przewozić razem. Kwiaty zachowają świeżość, gdy będą transportowane w niższych temperaturach niż rośliny doniczkowe. Oczywiście w miarę możliwości trzeba zadbać o jak najkrótszy czas transportu. W wielu sytuacjach przydatny może okazać się transport chłodniami. Naczepy typu chłodnie są przeznaczone do przewozu roślin wymagających określonej temperatury.

Samoregulujący się system nawadniania

By zapobiec wysychaniu roślin, można wyposażyć je w samoregulujący się system nawadniania. To naturalny sposób przenoszenia wody ze zbiornika do rośliny. W takim zbiorniku da się zebrać zapas wody na 2 lub 3 tygodnie, w zależności od jego wielkości oraz potrzeb konkretnej rośliny.

Mata z włókna drewnianego

Maty z włókna drewnianego umieszcza się między standardową doniczką a ewentualną osłonką bądź między doniczką a podstawką. Stworzony w ten sposób rezerwuar wodny w łatwy sposób pochłania i oddaje wodę. To przydatna opcja w przypadku właścicieli sklepów – rośliny trzeba będzie rzadziej podlewać, co wydłuży okres ich trwałości.

Co na temat transportu roślin mówią przepisy?

Rośliny można zabrać w podróż po krajach członkowskich UE. W wielu z nich obowiązują jednak surowe przepisy dotyczące przewozu gatunków zagrożonych lub produktów z nich otrzymanych. Trzeba się zorientować, czy dany gatunek wymaga posiadania pozwolenia, paszportu roślin lub świadectwa fitosanitarnego. Transport roślin na terenie Unii Europejskiej nie podlega odprawie celnej i obowiązkowi dokonania zgłoszenia celnego. W przypadku przewożenia do Polski roślin i produktów roślinnych z innych państw członkowskich UE należy pamiętać, że roślinom przeznaczonym do sadzenia musi towarzyszyć paszport roślin. Jeśli przywozi się produkty spoza Unii Europejskiej, trzeba przygotować się na graniczną kontrolę fitosanitarną.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, w jakim celu transportuje się rośliny, trzeba pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków. Mowa m.in. o zachowaniu właściwej temperatury i nawodnienia. Ponadto w przypadku transportu roślin zza granicy oraz za granicę należy przestrzegać obowiązujących przepisów prawa.

Możesz również polubić…