Twój styl życia – czy naraża Cię na suchość pochwy?

Zachowując odpowiednią mikroflorę pochwy można zapobiec przykrej dolegliwości, określanej mianem suchości pochwy. Często jednak problem nawraca, powodując nie tylko dyskomfort fizyczny, ale również psychiczny. Jaki styl życia pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia suchości pochwy? W tym artykule zostały zawarte przydatne wskazówki, które z pewnością okażą się w tej kwestii pomocne.

Jak rozpoznać suchość pochwy?

Suchość pochwy może wystąpić zarówno u kobiety w okresie menopauzy, jak również podczas ciąży czy w okresie dorastania. Warto więc mieć świadomość w jaki sposób objawia się ta dolegliwość. Suchość pochwy można rozpoznać po następujących symptomach:

  • niedostateczna produkcja śluzu pochwowego,
  • uczucie pieczenia i swędzenia w okolicach intymnych,
  • poczucie napiętości w obrębie genitaliów,
  • ból podczas stosunku,
  • upławy.

Najpopularniejszą przyczyną suchości pochwy jest zbyt niska produkcja śluzu nawilżającego genitalia. W niektórych przypadkach dolegliwość może jednak wynikać ze zbyt cienkiej budowy nabłonka pochwy. W takim przypadku, suchości i pieczeniu pochwy towarzyszą również liczne otarcia delikatnego narządu.

Co sprzyja pojawianiu się suchości pochwy?

Jak zostało wcześniej podane, suchość pochwy może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Przyczyną występowania tego problemu może być zarówno długotrwały stres i przemęczenie organizmu, jak i nadużywanie alkoholu czy papierosów. Suchości pochwy sprzyja również zbyt szybka utrata wagi, ciąża i okres laktacji a także przyjmowanie niektórych leków (np. podczas chemioterapii czy leczeniu zaburzeń psychicznych).

Jak leczy się suchość pochwy?

Suchość pochwy jest ściśle powiązana z odczuwaniem dyskomfortu, co przekłada się na obniżoną jakość życia. W przypadku występowania tego typu dolegliwości warto więc zwrócić się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań, ginekolog dobierze dla pacjentki odpowiedni sposób leczenia. Popularnym sposobem na niwelowanie suchości pochwy są tabletki dopochwowe, a także specjalistyczne żele i maści. Warto stosować preparaty przepisane przez lekarza, ponieważ leczenie na własną rękę może być nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne.

Jak żyć z suchością pochwy?

Występowaniu suchości pochwy towarzyszy stres, zmęczenie a także nadużywanie określonych substancji. W przypadku częstych nawrotów tego typu dolegliwości warto więc stosować zdrową dietę, wysypiać się a także zaprzestać palenia papierosów czy nadmiernego spożycia alkoholu. W walce z suchością pochwy pomocnym okazuje się również rezygnacja z niektórych aktywności. Mowa tutaj o zbyt częstym korzystaniu z basenu czy sauny.
Należy też podkreślić, że infekcjom okolic intymnych sprzyjają wszelkiego rodzaju podrażnienia. Jeśli suchość i pieczenie pochwy stanowią częsty przypadek, warto zwrócić uwagę na to jakie środki piorące są stosowane do prania bielizny. Kobietom z tego typu tendencjom odradza się również kupowanie majtek wykonanych ze sztucznych włókien. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakładanie bielizny bawełnianej, zapewniającej przewiew w okolicach miejsc intymnych.

Możesz również polubić…