Uczyć się języka czy komunikacji w języku?
Każdy z nas wie jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języków obcych, a w szczególności języka angielskiego. Dzięki temu jesteśmy w stanie bez kompleksów komunikować się z ludźmi z całego świata, zawierać zagraniczne przyjaźnie czy związki, dowolnie zmieniać kraj zamieszkania czy podróżować w wymarzone miejsca. Znajomość języka angielskiego na stosunkowo wysokim poziomie zasadniczo daje również lepsze możliwości zatrudnienia oraz późniejszego awansu zawodowego.
Niestety znaczna część polskiego społeczeństwa wykazuje pewne trudności w przyswajaniu języków obcych oraz w efektywnym komunikowaniu się za ich pomocą. Winą za taki stan w dużej mierze można obarczać nadmierną koncentrację na poznaniu zasad gramatycznych oraz pisowni wyrazów, przy jednoczesnym zaniedbywaniu czynnego wykorzystywania języka, czyli po prostu konwersacji. Poprawne budowanie zdań, odpowiednia wymowa i pisownia wyrazów, wykorzystywanie stosownych czasów czy znajomość wielu synonimów i idiomów jest niezwykle ważna w nauce języka. Nie można jednak zapominać, że głównym celem nauki angielskiego jest komunikacja z drugim człowiekiem. Jeśli zaczynasz unikać konwersacji w obcym języku, ze względu na stres i zakłopotanie, być może dobrym rozwiązaniem będą zajęcia konwersacyjne.
Zajęcia konwersacyjne – dlaczego warto i dla kogo będą dobrym rozwiązaniem?
Zarówno w szkołach, jak i na kursach językowych, uczniowie poznają konstrukcje i zasady stosowania kilkunastu różnych czasów i struktur gramatycznych. Jednak ich przyswojenie i praktyczne stosowanie w swobodnej konwersacji może rodzić duże trudności. Sytuacja wygląda bardzo podobnie, jeśli chodzi o słownictwo. Nawet jeżeli w teorii znamy wiele synonimów danego wyrazu, podczas konwersacji trudno będzie je przywołać z pamięci, jeśli nie stosujemy ich na co dzień w mowie czy piśmie.
Doskonałą metodą efektywnej nauki języka angielskiego mogą okazać się zajęcia konwersacyjne, które koncentrują się nie tylko na teoretycznej stronie języka, ale również na efektywnej komunikacji. Kursy konwersacyjne umożliwiają przede wszystkim pracę nad płynnością i poprawnością wypowiedzi w języku angielskim. Będą odpowiednie zwłaszcza dla osób, które mają dosyć bogate słownictwo i znają podstawy gramatyki, ale mają duże trudności w prowadzeniu konwersacji. Kursy konwersacyjne oferowane przez różne szkoły językowe będą również odpowiednie dla osób kontynuujących naukę angielskiego po dłuższej przerwie.
Zajęcia pozwalają przede wszystkim zwiększyć swobodę i płynność mówienia, poprawić wymowę i akcent oraz bez specjalnego wysiłku używać ciekawych idiomów czy synonimów. Częste konwersacje w języku angielskim poskutkują przełamywaniem barier językowych oraz ograniczą stres i niepewność wypowiedzi.
Jak wyglądają zajęcia na kursie konwersacyjnym?
Na kursie konwersacyjnym z języka angielskiego zajęcia prowadzone są przez polskich lektorów lub native speakerów. Wiele osób zapisując się na lekcje zastanawia się, które rozwiązanie jest bardziej skuteczne. Wszystko zależy jednak od przygotowania, podejścia czy też osobowości nauczyciela oraz od preferencji uczestnika kursu, a nie od pochodzenia lektora.
Wiele osób odczuwa dużą tremę przed rozmową z osobą, która włada danym językiem od urodzenia, dlatego w tym przypadku lepiej sprawdzi się polski lektor. Natomiast wybór zajęć prowadzonych przez angielskich native speakerów jest szansą nie tylko na poznanie potocznego słownictwa, ale również okazją do przyswojenia brytyjskiego lub amerykańskiego akcentu. Szczególnie trudny jest akcent wyspiarski, dlatego warto przynajmniej nauczyć się go rozumieć. Do swobodnego komunikowania nie każdy musi posiadać idealny akcent, ale warto wypowiadać się przede wszystkim zrozumiale i poprawnie. Lektorzy angielskiego z pewnością zwrócą uwagę na popełniane przez nas błędy.
Podczas zajęć konwersacyjnych prowadzący aktywizuje wszystkich uczestników kursu do rozmowy na wybrane tematy oraz dyskusji na różne, często złożone tematy. Uzupełnieniem zajęć są gry i quizy, które poprzez dobrą zabawę, pomagają skuteczniej przyswajać wiedzę.
Zajęcia konwersacyjne to doskonały sposób na to, aby pokonać wewnętrzne bariery, blokady oraz wrodzoną nieśmiałość do komunikowania się w obcym języku. Aby biegle opanować język angielski, zarówno w mowie, jak i piśmie, warto na co dzień czytać również książki, oglądać filmy czy słuchać muzyki po angielsku. Nauka języka wymaga bowiem nie tylko systematycznego powtarzania materiału, ale przede wszystkim styczności z nim w życiu codziennym.