Wybór najlepszej prezerwatywy – na co zwrócić uwagę?
Przed rozpoczęciem współżycia, każda para chcąca uchronić się przed niechcianą ciążą, a także chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinna rzetelnie podejść do tematu, jakim jest wybór metody antykoncepcji. Odpowiednia antykoncepcja powinna być nie tylko skuteczna i spełniająca warunki ochronne, lecz również wygodna, tak by nie powodowała uczucia dyskomfortu u partnerów, podczas odbywanego stosunku. Jest wiele, mniej lub bardziej skutecznych metod antykoncepcji, wśród których można wyróżnić m.in. tabletki hormonalne dla kobiet, globulki dopochwowe, plastry, a także środki, ograniczające żywotność i ruchliwość plemników (np. żele i pianki plemnikobójcze). Wciąż jednak największym uznaniem i popularnością cieszą się prezerwatywy.
Skuteczność prezerwatyw
Prezerwatywy, potocznie nazywane również kondomami, są cały czas najchętniej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym. Nic dziwnego, gdyż są zarazem wygodne i skuteczne. Według informacji dostarczonych przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia ich skuteczność wynosi ok. 98%. Chronią one również skutecznie (oczywiście nie stuprocentowo) przed przenoszeniem drogą płciową chorób, takich jak rzeżączka, kiła czy HIV. Z roku na rok firmy starają się udoskonalać swoje produkty, oferując rozmaite rodzaje prezerwatyw. Na półkach sklepowych lub w aptekach najczęściej spotykane są prezerwatywy Durex i prezerwatywy Skyn.
Jakie prezerwatywy wybrać?
Ofert kondomów jest obecnie wiele. Różnią się one m.in. rozmiarem, kolorem, smakiem, materiałem wykonania, strukturą czy dodatkowymi funkcjonalnościami. Wybierając idealną prezerwatywę, oczywiście w pierwszej kolejności należy kierować się długością i grubością członka, powinna być ona bowiem w pełni dostosowana do jego rozmiarów, tak, by nie narazić się na zsunięcie się czy pęknięcie kondoma w trakcie stosunku. Dobierając odpowiedni rozmiar prezerwatywy, której szerokość podana jest w milimetrach, oczywiście trzeba sugerować się obwodem penisa we wzwodzie, nie w stanie spoczynku. W wyborze można kierować się również walorami czysto estetycznymi, takimi jak kolor czy smak.
Lateksowe czy nielateksowe?
Obecnie można wyróżnić rodzaje prezerwatyw ze względu na materiał, z którego są one wykonane. Wciąż najczęściej produkowanymi są te z lateksu, ale producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując im również prezerwatywy nielateksowe. Produkty te szczególnie przemawiają do alergików, mających uczulenie na lateks. Prezerwatywy produkowane bez użycia lateksu są najczęściej wykonywane z syntetycznej żywicy AT-10 lub poliizoprenu. W dotyku wydają się być natomiast bardziej naturalne, niż ich lateksowe odpowiedniki, a także cieńsze, co może dodatkowo zwiększyć doznania i intymność pomiędzy partnerami w trakcie zbliżenia. Doskonałym przykładem takich produktów są prezerwatywy Skyn, które są często wybierane zwłaszcza przez alergików, a także osoby, które zwyczajnie nie przepadają za lateksem.
Dodatkowe funkcjonalności
Przyglądając się szczegółowo ofercie, możemy również natrafić na prezerwatywy z dodatkowymi funkcjami np. ze specjalnymi wypustkami na powierzchni, mającymi za zadanie zwiększenie doznań i przyjemności u kobiety lub nawilżane warstwą lubrykantu, które ułatwiają odbycie stosunku i zwiększają jego komfort. Istnieją również i takie prezerwatywy, które pomagają przedłużyć stosunek, a to za sprawą substancji opóźniającej wytrysk, która znajduje się w zbiorniczku na końcu prezerwatywy.
Wybierając więc odpowiedni dla siebie produkt, należy dokładnie prześledzić wszystkie dostępne rodzaje prezerwatyw, a także zapoznać się z ich podstawowymi funkcjami. Decyzję najlepiej podjąć razem, tak, by oboje partnerów czerpało ze współżycia maksimum satysfakcji.