Zbiornik na gaz – pozwolenie czy zgłoszenie?
Polskie ustawodawstwo wyraźnie określa zasady stawiania nowych budynków zarówno gospodarczych, jak i mieszkalnych. Jednak oprócz tego przepisy regulują także to, czy i kiedy możemy na naszej działce umieścić inne budowle. Jednym z takich przykładów jest wykonanie instalacji gazowej i posadowienie zbiornika na płynny propan. Inwestorzy często zastanawiają się jak wiele formalności ich czeka, a tym samym czy wykonując nową instalację muszą się starać o pozwolenie na budowę, czy wystarczy jej zgłoszenie. W artykule wyjaśnimy tę kwestię i podpowiemy jak to wygląda w praktyce.
Komu najlepiej zlecić wykonanie prac przy instalacji zbiornikowej na gaz?
Decydując się na wyposażenie domu w zbiornikową instalacje gazową najlepiej jest zlecić to zadanie fachowcom. Na rynku możemy wprawdzie spotkać indywidualnych wykonawców, którzy niczym teatr jednego aktora o wszystko zadbają sami. Jednak prace mogą trwać dłużej, a jakość wykonania może być niższa. Najczęściej też w przypadku takich zleceń to na barkach inwestora spoczywa załatwianie wszelkich formalności, znalezienie producenta zbiorników na gaz czy nawet dystrybutora paliwa.
Szukajmy więc firm, które oferują szybkie, ale przede wszystkim kompleksowe wykonanie instalacji gazowej. Firmy takie to nie jeden pracownik, ale cała rzesza fachowców, a także specjalistyczny sprzęt, taki jak koparki czy minikoparki ułatwiające prace ziemne. Firmy takie w ramach swojej kompleksowej usługi zapewnią nie tylko pracowników do wykonania zadań instalacyjnych, ale zadbają także o formalności, będą służyć pomocą i radą na każdym etapie inwestycji, dostarczą zbiornik na gaz oraz pomogą w zakupie kotła gazowego. Dodatkowo wiele firm zajmujących się wykonywaniem instalacji gazowych świadczy także usługi z zakresu dystrybucji paliwa. Warto nawiązać długofalową współpracę, gdyż najczęściej skutkuje to atrakcyjnymi zniżkami i rabatami na zakup gazu propan.
Profesjonalny wykonawca to fachowa pomoc z formalnościami
Jak już wspomnieliśmy, firma świadcząca kompleksowe usługi z zakresu wykonywania zbiornikowych instalacji gazowych zadba o każdy element realizowanych prac. Inwestor może także liczyć na pomoc z formalnościami. Najczęściej stosowaną praktyką w takich przypadkach jest podpisanie przez zleceniodawcę pełnomocnictwa dla wykonawcy, który następnie w urzędzie załatwi wszystkie niezbędne dokumenty. Jest to ogromne ułatwienie, które z pewnością wielu zlecającym zdejmie ogromny ciężar z barków. Warto więc skorzystać z takiej pomocy, bo nie tylko ułatwi nam ona życie, ale także usprawni cały proces powstawania zbiornikowej instalacji gazowej w naszej nieruchomości.
Zbiornik na gaz – zgłoszenie czy pozwolenie? Od czego to zależy?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że posadowienie zbiornika na działce może się odbywać zarówno na podstawie zgłoszenia, jak i pozwolenia na budowę. Jednak nigdy na bazie obydwu tych dokumentów jednocześnie. Rodzaj wymaganego zaświadczenia urzędowego uzależniony jest od wielkości zbiornika.
Zgodnie z przepisami, jeżeli na naszej działce chcemy posadowić zbiornik o wielkości nieprzekraczającej 7 m3 to wystarczy ten fakt zgłosić w odpowiednim urzędzie. Jeżeli jednak pojemność naszego zbiornika na gaz będzie większa niż 7 m3 to ze względu na jego gabaryty musimy postarać się o pozwolenie na budowę. Co to oznacza dla nas jako inwestorów?
Pozwolenie na budowę to znacznie więcej formalności, dłuższy czas oczekiwania i wyższe opłaty urzędowe niż w przypadku samego zgłoszenia. Jednak nie można zlekceważyć tych wymogów, ponieważ odkrycie przez urzędników samowoli budowlanej może nieść za sobą bardzo poważne i przykre konsekwencje. Tak więc zasada jest prosta, chcąc posadowić zbiornik na propan na swojej działce musimy udać się do urzędu. Dla zbiorników mniejszych wystarczy zgłoszenie, a przy zbiornikach większych musimy postarać się o pozwolenie.