Aparaty nazębne stałe i ruchome – rodzaje, właściwości, efekty noszenia

Aparaty ortodontyczne to rozwiązania rekomendowane przez stomatologów i ortodontów dla wszystkich osób, które borykają się z problemem nieprawidłowego zgryzu. Niewłaściwe ustawienie zębów może bowiem zaburzać mowę, wywoływać rozmaite dolegliwości jamy ustnej i utrudniać jej prawidłowe czyszczenie oraz negatywne wpływać na kwestię urody. Współcześnie można wskazać wiele rodzajów aparatów nazębnych. Ich dobór zależy od rodzaju wady i wskazań specjalisty, indywidualnych preferencji pacjenta oraz dostępnych zasobów finansowych.

Aparaty ruchome – charakterystyka

Aparaty ruchome, jak sama nazwa wskazuje, nie są przytwierdzane na stałe do zębów. Nosi się je zgodnie z zaleceniami ortodontów. Zasadniczo aparaty ortodontyczne tego rodzaju zakłada się na noc, dlatego nie są one zbyt uciążliwe w użytkowaniu. Ich konstrukcja oparta jest na akrylowej płytce oraz drucianych pętlach. Niestety aparaty ruchome nie sprawdzą się w każdym przypadku, gdyż z reguły są w stanie skorygować jedynie lekkie odchylenia zębów, a nie poważne wady zgryzu. Szczególnie mocno polecane są wśród dzieci i nastolatków, gdyż po 24 roku życia tkanka kostna człowieka jest zdecydowanie twardsza i mniej podatna na przebudowę, a korekcja zgryzu wymaga zastosowania aparatu stałego.

Aparaty stałe – właściwości

Aparaty stałe są trwale przytwierdzone do zębów. Można je zastosować tylko wtedy, gdy wszystkie zęby pacjenta są stałe. Na rynku znajduje się wiele rodzajów aparatów stałych, które różnią się materiałem wykonania, estetyką czy skutecznością.
Do najpopularniejszych aparatów ortodontycznych należą:

  • Aparat ortodontyczny klasyczny – czyli najpopularniejsze na rynku rozwiązanie. Klasyczne aparaty wykonane są z metalu i składają się ze specjalnych zamków przytwierdzanych do zębów oraz łuku, który wywiera odpowiednią siłę przemieszczającą. Poszczególne zamki są połączone z łukiem za pomocą specjalnych ligatur, czyli kolorowych gumek.
  • Aparat ortodontyczny lingwalny – jest bardzo estetyczny i praktycznie niewidoczny, gdyż zamki montowane są od wewnętrznej strony zębów. Aparatów lingwalnych nie można stosować w przypadku wszelkich chorób przyzębia, krótkich zębów i wąskich łuków. Warunkiem koniecznym jest również odpowiednia higiena jamy ustnej. Ich zastosowanie pozwala skrócić czas leczenia i jest praktycznie bezbolesne. Aparat tego rodzaju jest jednak nieco droższy od swojego klasycznego odpowiednika.
  • Aparat ortodontyczny samoligaturujący – umożliwia łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej i nie wymaga tak częstych wizyt kontrolnych, gdyż zamiast gumowych ligatur, posiada on specjalne klapki. Dzięki nim łuk ma możliwość przesuwania się w szczelinie zamka.
  • Aparat ortodontyczny ceramiczny lub kryształowy (szafirowy) – niewątpliwym atutem tego rodzaju aparatów jest niezwykła estetyka. Aparat ceramiczny występuje bowiem w kolorze zębów, a kryształowy jest całkowicie przezroczysty. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, koniecznie należy usunąć z diety wszelkie produkty, które mogą barwic ligatury.

Aparat ortodontyczny może okazać się bardzo pomocny w przypadku wielu problemów ze zgryzem. Zasadniczo pozwala on na korektę zarówno poważnych wad takich jak diastemy, stłoczenia zębów czy cofnięta żuchwa, jak również lekkich odchyleń zgryzu. Ładny i zdrowy uśmiech można uzyskać, jeżeli aparat nazębny jest odpowiednio dobrany, a pacjent regularnie odwiedza stomatologa i ortodontę oraz utrzymuje odpowiednią higienę jamy ustnej.
Źródło: Gabinet Stomatologiczny Dentica

Możesz również polubić…