Zraszacze ogrodowe wynurzalne – właściwości i zastosowania

Wszelkie tereny zielone – trawniki, pola uprawne, przydomowe ogródki, potrzebują regularnego nawadniania i nawożenia. W miesiącach letnich, gdy panują upały, a ilość opadów jest znikoma, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego systemu nawadniania w postaci zraszaczy. Warto zadbać o to, aby regularnie dostarczały one wodę do wszystkich roślin w odpowiedniej ilości i częstotliwości. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów zraszaczy, m.in. zraszacza ogrodowe wynurzalne.

Działanie zraszaczy

Zraszacze rozprzestrzeniają strumień wody w taki sposób, aby zapewnić roślinom regularne, prawidłowe nawodnienie, co przekłada się na ich odpowiedni wzrost i rozwój.
Zraszacze są sporym ułatwieniem dla właścicieli ogrodów, gdyż pozwalają zaoszczędzić czas, energię i pieniądze. Ponadto zraszacza są korzystniejsze dla roślin niż węże ogrodowe, gdyż delikatny strumień wodny nie narusza ich struktury czy systemu korzeniowego.

Zraszacze wynurzalne – właściwości i zastosowanie

Zraszacze wynurzalne należą do najbardziej popularnych elementów systemu nawadnia prywatnych ogrodów czy zieleni w przestrzeni miejskiej.
Zraszacze wynurzalne montuje się w gruncie, tak aby ich górna część znajdowała się na równi z terenem. Następnie zraszacz należy połączyć z rurociągiem doprowadzającym wodę. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu wody wynurzalny element zraszacza automatycznie podnosi się na odpowiednią wysokość i emituje wodę, pod odpowiednim ciśnieniem z dyszy. Po zakończeniu nawadniania zraszacz wynurzalny ponownie zagłębia się pod powierzchnię gruntu.
Istotne jest wykonanie systemu nawadniania przed posianiem trawy czy posadzeniem warzyw i kwiatów, gdyż zraszacze wynurzalne wymagają instalacji rur doprowadzających wodę w podziemnych kanałach.

Zraszacze wynurzalne statyczne i rotacyjne

Zraszacze można podzielić z uwagi na zasięg podlewania oraz ciśnienie i pobór wody. Odpowiednio dobrany i profesjonalnie zaprojektowany system nawadniania pozwala na utrzymanie zieleni w dobrym stanie, nawet w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zraszacze wynurzalne można zaopatrzyć w różnego rodzaju dysze, dlatego ten system nawadniania sprawdzi się nawet w przypadku nierównych powierzchni czy ogrodów obsadzonych nietypową roślinnością.
Zraszacze statyczne świetnie nadają się do nawadniania niewielkich, trudnodostępnych obszarów. Charakteryzują się one obecnością dyszy, która się nie obraca, lecz tworzy strumień o pożądanym zasięgu i kształcie. Z kolei zraszacze wynurzalne rotacyjne podczas podlewania obracają się wokół własnej osi, dlatego posiadają stosunkowo duży zasięg. W tym przypadku rozróżniamy modele sektorowe, pozwalające na dostarczanie wody na obszarze wycinka koła oraz modele pełnoobrotowe, które nawadniają obszar pełnego koła.
Zamontowanie systemów nawadniających pozwoli skutecznie poprawić kondycję roślin i z pewnością będzie bardziej efektywne niż bieganie z wężem lub nieporęczną konewką. Specjaliści polecają zwłaszcza zraszacze wynurzalne, które umożliwiają wygodne i systematyczne nawadnianie całej roślinności, zgodnie z preferencjami właściciela. Zraszacze tego typu są nie tylko wydajne, ale również bardzo estetyczne i dyskretne.

Możesz również polubić…