Łuki specjalne w systemach rurowych – dlaczego są tak chętnie stosowane?

W transporcie rurowym wykorzystuje się różnego rodzaju połączenia, które ułatwiają przesył produktu w zmiennej płaszczyźnie. Wśród takich elementów wymienia się również łuki specjalne, które umożliwiają łączenie rur ustawionych w innych kierunkach. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie efektywnej infrastruktury przesyłowej. Co wyróżnia łuki specjalne na rynku i dlaczego tak chętnie wykorzystywane są w systemach rurowych?

Czym są łuki specjalne?

Łuki specjalne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie tradycyjnych łuków o dużym promieniu. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy projektanci systemów rurowych dysponują ograniczoną przestrzenią w procesie modernizacji układu maszyn i hali. Cechą charakterystyczną łuków specjalnych jest ich niewielki rozmiar, a także dedykowana komora. W konstrukcji postawiono na przestrzeń, w której przesyłany surowiec wprowadzany jest w ruch wirowy. Takie rozwiązanie pozwala m.in. na swobodną zmianę kierunku przesyłu surowca bez jego uszkodzenia. Podczas ruchu wirowego nie dochodzi do wycierania się surowca o ściany rurociągu, dzięki czemu na końcowym etapie mamy do czynienia z pełnej wartości produktem, który nie traci na jakości. Jednocześnie nie dochodzi również do uszkodzenia samego elementu systemu rurowego, dzięki czemu może być efektywnie eksploatowany w dłuższym okresie.

Jak czyścić łuki specjalne?

Wydawać by się mogło, że w procesie zmiany kierunku przesyłu surowca może dochodzić do jego ubytków oraz trudności z czyszczeniem łuków specjalnych. Nic bardziej mylnego. Stare konstrukcje posiadają dedykowane otwory wizyjne, dzięki któremu system można wyczyścić w momencie jego spoczynku. W nowoczesnych łukach specjalnych zastosowano innowacyjną technologię, dzięki czemu komory oczyszczają się samoczynnie. Dzięki temu produkt w niej nie zalega i osiąga się maksymalną efektywność przesyłu. Samoczynne czyszczenie się komory możliwe jest przy uzyskaniu prędkości przepływu przekraczającej 15 m/s.

Dlaczego w systemach rurowych stosuje się łuki specjalne?

Popularność łuków specjalnych jako elementów budowy systemów rurowych jest efektem ich uniwersalności oraz wielu zalet. Przede wszystkim łuki tego typu pozwalają na większą elastyczność w zakresie projektowania konstrukcji systemu i uwzględniania w nim załamań oraz zmian kierunku przesyłu produktu. Ponadto można je montować zarówno w pionie, jak i w poziomie, dzięki czemu są bardzo uniwersalne. Bardzo często zastosowanie tych łączeń pozwala na zredukowanie kosztów związanych z reorganizacją hali, czy też przestawianiem maszyn. Nowoczesne modele z opcją samoczyszczenia są także bardzo wygodne w eksploatacji, co wpływa na jakość i możliwości dzienne przesyłu surowca. To wszystko przy bardzo prostym i intuicyjnym montażu.
Po zastosowaniu tego typu łuków specjalnych z opatentowaną komorą wirową, klienci mogą dostrzec mniejsze ubytki w surowcu, a także lepszą jakość produktu na końcowym etapie przesyłu. Przekłada się to bezpośrednio na większą efektywność prowadzonego biznesu i zadowolenie klientów, jeżeli surowiec następnie odsprzedawany jest dalej. Mały promień łuków specjalnych pasuje również do systemów rurowych, w których mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią. To wszystko wpływa na ich popularność i częstotliwość montażu we współczesnych systemach rurowych.

Możesz również polubić…