Cierpisz na powysiłkowy ból w kończynach górnych? Wykonaj USG Dopplera
Powysiłkowy ból w kończynach górnych nie zawsze musi oznaczać zakwasy czy przetrenowanie. Czasem problem leży znacznie głębiej, na przykład w obrębie żył i tętnic oraz ich drożności. Dlatego też nie należy lekceważyć powysiłkowego bólu zarówno w obrębie kończyn górnych, jak i dolnych. Natomiast w razie występowania takiego bólu istotne jest, aby jak najszybciej poddać się profesjonalnej diagnostyce. W takiej sytuacji USG Dopplera jest wręcz nieocenione. Co uwidacznia USG Dopplera i jak przebiega samo badanie? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym jest USG Dopplera?
Badanie USG Dopplera pozwala wykryć zmiany, a także wszelkie nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu żył i tętnic. Dopplerowskie badanie żył i tętnic jest szczególnie czułe i precyzyjne, dzięki czemu służy do wykrywania nawet drobnych, wczesnych zmian w obrębie żył i tętnic. Ponadto badanie dopplerowskie jest badaniem ultrasonograficznym. Oznacza to, że mechanizm jego działania opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, dzięki czemu jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i zupełnie bezbolesne. Wykorzystuje ono tak zwany efekt Dopplera, który pozwala zbadać prędkość i kierunek przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Dzięki temu lekarz przeprowadzający badanie jest w stanie ocenić czy zastawki żylne funkcjonują prawidłowo i nie uległy uszkodzeniu oraz czy światło żył oraz tętnic jest prawidłowe, bez występujących zatorów. Dodatkowo badanie dopplerowskie może być wykorzystane do oceny ukrwienia niektórych narządów, a nawet do wykrywania guzów nowotworowych, ze względu na ich bardzo silne ukrwienie.
USG Dopplera kończyn górnych
Zarówno kończyny górne, jak i dolne – ze względu na silne ukrwienie i fakt, że zlokalizowane są w nich ważne żyły i tętnice, mogą być poddane dopplerowskiemu badaniu ultrasonograficznemu. Badanie to okazuje się bardzo skuteczne i przyczynia się do postawienia diagnozy, na przykład przy występowaniu powysiłkowego bólu kończyn. Przyczyny takiego bólu mogą być bardzo różne, a występuje on u pacjentów nad wyraz często. Niestety równie często ból taki jest zupełnie niesłusznie ignorowany.
Powysiłkowy ból kończyn górnych może być powodowany przez poważne schorzenia, takie jak na przykład tworzące się żylaki, zakrzepy, zatorowość żylna. Na ekranie ultrasonografu podczas wykonywania badania dopplerowskiego, za pomocą kolorów, uwidoczniony zostaje przepływ krwi. Dodatkowo aparaty takie wyposażone są w możliwość odsłuchu przepływającej krwi. Lekarz przeprowadzający badanie – dzięki fachowej wiedzy – interpretuje te dźwięki i kolory, a na ich podstawie stawia diagnozę.
Kiedy zachodzi potrzeba wykonania USG kończyny górnej
Badanie USG najczęściej kojarzy się z organami zlokalizowanymi w jamie brzusznej. Nie każdy wie, że służy ono również do obrazowania stanu stawów, a u noworodków nawet do badania mózgu.
Powysiłkowy ból w obrębie kończyn górnych jest istotnym wskazaniem do wykonania USG Dopplera. Ból taki bardzo często spowodowany jest nieprawidłowościami i patologiami w budowie oraz funkcjonowaniu żył i tętnic. Wczesna diagnostyka pozwala skuteczniej wdrożyć odpowiednie leczenie. Ponadto przeprowadzenie badania dopplerowskiego daje precyzyjną informację o lokalizacji i stopniu uszkodzenia, z jakim mamy do czynienia w bolącej kończynie. W dalszym etapie USG Dopplera kończyn górnych jest także przydatne przy monitorowaniu postępów leczenia, również pooperacyjnym. Ból powysiłkowy to jednak nie jedyne wskazanie do wykonania USG Dopplera. Niepokojące objawy, które powinny skłonić do zgłoszenia się do pracowni ultrasonograficznej, to także drętwienie, mrowienie, osłabienie kończyny, blednięcie, a także stan po urazach.
Przygotowanie i przebieg USG Dopplera kończyny górnej
Istotne jest, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania dopplerowskiego kończyny górnej. Ponadto pacjent nie musi w żaden sposób przygotowywać się do takiego badania. Przeprowadzane jest ono przy użyciu specjalnego żelu zwiększającego przewodnictwo fal oraz głowicy ultrasonografu. Trwa zaledwie kilkanaście minut i jest zupełnie bezbolesne.
Źródło: https://www.gabinetusg.com.pl