Wyjątkowa pamiątka z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej – ekskluzywne wydawnictwa Polskiego Radia
Katastrofa smoleńska niewątpliwie należy do najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Z okazji jej 10. rocznicy Polskie Radio przygotowało dwa wyjątkowe wydawnictwa przypominające i upamiętniające okoliczności katastrofy i czas narodowej żałoby.
Upamiętnienie prezydenta
Pierwszą pozycją jest album pt. „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo”. Jego autorzy skupiają się głównie na postaci profesora Lecha Kaczyńskiego oraz jego prezydenturze. Album stanowi obszerne kompendium wiedzy przybliżające sylwetkę prezydenta, jego wypowiedzi oraz działalność.
Składa się głównie z wystąpień prezydenta zarejestrowanych w wersji audio. Można wśród nich znaleźć między innymi wypowiedzi profesora na temat jego programu wyborczego z 2005 roku, fragmenty uroczystości zaprzysiężenia prezydenta RP, specjalne przemówienia oraz okolicznościowe orędzia – w tym pierwsze oraz ostatnie orędzie noworoczne, jak również te wygłoszone z okazji ważnych wydarzeń, takich jak pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski, podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi umowy dotyczącej tarczy antyrakietowej lub rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Materiały te uzupełnione są starannie opracowaną, ekskluzywną szatą graficzną, na którą składa się ponad sto wyjątkowych fotografii wykonanych w ważnych momentach życia Lecha Kaczyńskiego.
Słowa i muzyka w hołdzie ofiarom
Na samej katastrofie z kolei koncentruje się drugie wydawnictwo Polskiego Radia – album „Smoleńsk – ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku”. Podobnie jak poprzednia pozycja, jest to również dwupłytowe wydanie. Stanowi głównie zbiór nagrań z okresu bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej.
Pierwszą płytę otwiera odczytana przez spikera Polskiego Radia, Andrzeja Krusiewicza, lista nazwisk ofiar katastrofy. Następnie można zapoznać się z przemówieniami i homiliami nagranymi podczas uroczystości żałobnych. Wśród nich znajduje się między innymi wygłoszona trzy dni po katastrofie w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie homilia ówczesnego prymasa Polski, księdza kardynała Józefa Glempa, jak również wystąpienie przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Janusza Świadka z Kościoła Mariackiego w Krakowie z 18 kwietnia 2010 r.
Pierwszą część wydawnictwa zamyka Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach z 1977 r., stanowiąc swoiste podsumowanie zebranych wypowiedzi.
Druga płyta zawiera przede wszystkim materiały muzyczne, w tym „Epitafium katyńskie na orkiestrę” Andrzeja Panufnika. Wśród zamieszczonych w wydawnictwie utworów znalazło się również dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op.36 na sopran i orkiestrę. Druga część została zwieńczona nagraniem nadzwyczajnego koncertu symfonicznego w hołdzie ofiarom. Został on zarejestrowany 18 kwietnia 2010 roku w studiu koncertowym Polskiego Radia.
Obydwa albumy rocznicowe stanowią wartościowy zbiór przypominający atmosferę i wydarzenia towarzyszące katastrofie smoleńskiej. Pozwalają one doskonale uporządkować pamięć tamtych wydarzeń, stanowiąc również cenne źródło historyczne dla osób, które będą chciały w przyszłości poznać okoliczności katastrofy i obchodów rocznicowych, nie mając możliwości odwołania się do własnej pamięci. Przede wszystkim jednak stanowią upamiętnienie ofiar i hołd złożony im przez Polskie Radio.