Dlaczego warto stosować wyłączniki bistabilne?

Wyłączniki bistabilne to rodzaj łącznika, który zmienia stan głównych styków łączeniowych po każdym podaniu impulsu sterującego. Elektroniczne wyłączniku bistabilne są bardzo proste w instalacji i użytkowaniu.  Użytkownik po prostu naciska przycisk kiedy chce włączyć urządzenie np. oświetlenie.

Kiedy najczęściej stosuje się wyłączniki bistabilne?

Wyłączniki bistabilne wykorzystywane są głównie przy sterowaniu oświetleniem. To właśnie dzięki nim sterowanie oświetleniem na terenie całego obiektu jest bardzo proste. Oczywiście w takim przypadku konieczne jest zamontowanie szeregu dodatkowych przycisków. Doskonałym przykładem jest zastosowanie na długich oraz rozległych klatkach schodowych oraz korytarzach. W takim przypadku nie ma potrzeby stosowania dodatkowo wyłączników krzyżowych oraz schodowych.
Łączniki bistabilne poprzez zewnętrzne przyciski umożliwiają wyłączanie oraz włączanie oświetlenia. Funkcję tę stosuje się często w celu symulowania obecności domowników we wszystkich pomieszczeniach budynku, co z pewnością odstraszy potencjalnych włamywaczy podczas naszej nieobecności. Aby osiągnąć ten cel należy zainstalować dodatkowy element w postaci cyfrowego zegara sterującego zawierający program impulsowy.

Zastosowanie wyłączników bistabilnych

Istnieje wielu producentów wyłączników bistabilnych. Niektóre firmy oferują bardzo szeroki zakres prądowy, wynoszący aż do 63 A, co pozwala na dodatkowe oszczędności finansowe nie tylko ze względu na niższe koszty zakupu, ale również ze względu na mniejszą ilość miejsca w rozdzielnicy niezbędną na zbudowanie aparatów łączeniowych.
Na rynku dostępne są również przekaźniki bistabilne na napięcia naprzemienne AC oraz na napięcie stałe DC. Pozwala to na zastosowanie tego innowacyjnego rozwiązania w budynkach o charakterze infrastrukturalnym, mieszkalnym oraz w przemysłowych rozdzielniach elektrycznych. Praca wyłączników i całej instalacji jest bardzo cicha, co ma ogromne znaczenie w przypadku budynków mieszkalnych.

Zalety wyłączników bistabilnych i praktyczne przykłady ich zastosowania

Wyłączniki bistabilne mają wiele zalet. Wśród nich należy wymienić:

  • prostota montażu i działania
  • autonomiczność działania
  • szerokie spektrum zastosowania
  • szeroki wybór produktów dostępnych na polskim rynku

Wyłączniki bistabilne, jak już wspomnieliśmy, mają szerokie zastosowanie w przypadku sterowania oświetleniem w różnych typach budynków. Równie często stosowane są do sterowania roletami okiennymi oraz drzwiowymi. Warto również wspomnieć, że jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku np. podświetlenia schodów czy innych mniejszych elementów znajdujących się w budynku. Ceny przekaźników bistabilnych nie są wygórowane, co stanowi ich dodatkowy atut. W połączeniu z wygodą użytkowania stają się atrakcyjną alternatywą dla innych typów przekaźników np. automatów schodowych.

Możesz również polubić…