Łuki o dużym promieniu – dlaczego warto zastosować je w systemie rurowym?

Transport pneumatyczny stanowi nowoczesny i bardzo wydajny sposób na przemieszczanie materiałów sypkich w ramach procesów produkcyjnych. Każda linia technologiczna opierająca się o to rozwiązanie składa się z kilku elementów. Rurociąg transportowy stanowi najistotniejszy z nich, zaś oprócz rur i złączek równie ważnym jest łuk transportowy. Występuje on w różnych rodzajach, w zależności od przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na to jaką rolę pełni w procesie transportowym oraz czym cechuje się ten element. 

Łuki w transporcie pneumatycznym

Systemy transportu pneumatycznego umożliwiają przemieszczanie materiałów sypkich za pomocą strumieni powietrza. Proces zachodzi pomiędzy punktem załadunku a odbioru a ruch substancji odbywa się przez rurociąg. Surowiec jest wtłaczany lub wsysany, w zależności od miejsca usytuowania jednostki wytwarzającej ciśnienie. Ogromnym atutem tej technologii jest spora dowolność w poprowadzeniu rurociągu. Materiał może bowiem przemieszczać się pod różnym kątem. Dodatkowym walorem systemu jest prostota demontażu i ponownego montażu, co powoduje, iż mechanizm może stanowić bardzo uniwersalne rozwiązanie. Niewielkie gabaryty systemu rur pozwalają także na zaoszczędzenie powierzchni transportowej. Jeszcze jedną zaletą systemu pneumatycznego jest jego wydajność i płynność pracy, zaś prawidłowo działający nie uszkadza nawet delikatnych materiałów podczas transportu. 

Cechy dobrego łuku 

Głównymi parametrami określającymi właściwości łuku jest materiał, z którego został wykonany oraz promień elementu. Poprzez zwiększone ciśnienie i tarcie w transporcie pneumatycznym materiał może się wycierać a także stawać się elektrostatyczny. Właśnie dlatego łuk powinien być stworzony z dedykowanych do tego przeznaczenia surowców dobrej jakości. Z reguły łuki konstruuje się ze staliwa, żeliwa lub stopy aluminium. W zależności od stopnia twardości materiału, wykazuje on większą odporność na wycieranie się i uszkodzenie swoje lub substancji podczas transportu. W przypadku, gdy łuk ma być przeznaczony do produkcji żywności najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną. Dzięki wyborze odpowiednich złączek, łuki są proste w demontażu. To z kolei umożliwia ich regularne czyszczenie. 

Łuki o dużym promieniu

Im większy promień łuku tym tarcie jest mniejsze. Łuki o większym promieniu sprawdzają się więc doskonale w transporcie materiałów o dużej ścieralności. Są jednak inne atuty tego typu łuków, które powodują zwiększone zainteresowanie szerszą odmianą. Niebagatelną informacją przemawiającą za wykorzystaniem łuku o większym promieniu jest jego zwiększona szczelność. Łuki są produkowane w wielu rozmiarach średnic (od 38,0 do 206,0 mm) co umożliwia na dostosowanie do różnego rodzaju systemów transportowych. Łuki o większym promieniu charakteryzują się większą krzywizną, oscylującą pomiędzy 50 a 1500 mm. Ta cecha zapewnia dogodniejsze parametry transportowe. Łuk specjalny różni się również grubością ścianki (1,5 d-3 mm). Ta wartość jest uzależniona od transportowanej substancji a także zakładanej trwałości całego systemu. 

Łuki o dużym promieniu wykorzystuje się coraz częściej w transporcie pneumatycznym. Dzieje się tak ze względu na potrzebę redukcji kosztów eksploatacji i poprawy szczelności i bezawaryjności systemów rurowych. Do największych zalet tego typu łuku należy możliwość szerokiego doboru średnicy oraz promieni gięcia łuków, a także niskie opory transportowe i łatwość w montażu. 

Możesz również polubić…