Wilgoć technologiczna – czym jest i jak się jej pozbyć?

Wiele osób nabywających nowe mieszkania (ale nie tylko) może spotkać się z określeniem „wilgoć technologiczna”. Czym właściwie jest ten rodzaj zawilgocenia elementów konstrukcyjnych budynku? Z czego wynika? I najważniejsze – jak zwalczyć wilgoć technologiczną? Czy istnieją skuteczne sposoby jej usunięcia?

Wilgoć technologiczna – czym jest?

To pojęcie, które wkradło się w słownictwo branży budowlanej, określa specyficzny rodzaj wilgoci. Innym znanym pojęciem, opisującym to samo zjawisko jest tzw. wilgoć budowlana. Dlaczego? Wyjaśnienie należy rozpocząć od przedstawienia opisu procesu.
Na przestrzeni lat metody tworzenia nowych domów czy mieszkań znacząco się zmieniały i ewoluowały. Dzięki temu możliwe jest ukończenie budowy w znacznie krótszym czasie niż jeszcze przed kilkunastoma laty. Przedsiębiorstwa budowlane, realizując projekt, przykładają coraz większą wagę do czasu realizacji i sfinalizowania nieruchomości. Wilgoć technologiczna w głównej mierze ma związek z pracami wykończeniowymi, takimi jak tynkowanie, robienie wylewek czy kładzenie gładzi na ścianach. Jeśli inwestor pospieszy się z którymkolwiek z tych elementów i w budynku nadal będzie nadmiar wilgoci, skutkiem będzie omawiany problem. Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy odczekać odpowiednią ilość czasu, tak by nie naruszyć konstrukcji całego budynku.

Jak wygląda wilgoć technologiczna?

Wilgoć technologiczna daje się we znaki w szczególności tym, którzy kupili mieszkanie od dewelopera, który nie przestrzegał wszystkich zasad dotyczących wykańczania mieszkań. Nie oznacza to jednak, że kupując nieruchomość z rynku wtórnego, jesteśmy wolni od ryzyka. Wilgoć budowlana może również wystąpić w starszych mieszkaniach, gdzie np. nie zadbano o prawidłowy przebieg remontu.
Wilgoć technologiczna to nic innego jak pojawiające się od czasu do czasu (lub stale) mokre, ciemne plamy na wewnętrznych ścianach mieszkania lub domu. Jeśli objawy pojawiają się raz na kilka tygodni lub miesięcy – prawdopodobnie uzależnione jest to od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli plamy ze ściany znikną samoistnie, nie oznacza to, że problem został rozwiązany.

W jaki sposób pozbyć się wilgoci?

Pozbycie się wilgoci może nastręczyć wielu problemów. Żeby usunąć ją całkowicie, należy osuszyć w całości wszystkie ściany domu lub mieszkania, w tym także podłogi. Z pomocą przychodzi tu metoda zwana osuszaniem kondensacyjnym. Wśród zalet tej techniki należy w szczególności wskazać jej bezinwazyjność. Dodatkowo proces kondensacyjnego osuszania pozwala też szybko pozbyć się problemu. Co ważne, jeśli działania są podejmowane jeszcze na etapie budowy, żeby takową nieprawidłowość później wykluczyć – możliwe jest kontynuowanie wszelkich prac wykończeniowych. Atutem jest z pewnością zabezpieczenie przed grzybami i pleśnią, które mogłyby powstawać w przyszłości, w przypadku niepodjęcia dodatkowych działań.
Wilgoci technologicznej można uniknąć. Nawet jeśli problem wystąpi, istnieją metody, które pozwalają się jej pozbyć. Doskonałym sposobem jest właśnie osuszanie kondensacyjne.
Inspirowane: nord-help.com.pl – osuszacze powietrza wynajem

Możesz również polubić…